Czy sztuczna inteligencja odmieni rynek dzieł sztuki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy sztuczna inteligencja odmieni rynek dzieł sztuki?
Algorytmy znacznie ułatwią pracę badaczom dzieł sztukiFoto: shutterstock/Shveyn Irina

Sztuczna inteligencja pomogła w "odnalezieniu" kolejnego dzieła Rafaela, jakim jest obraz "de Brécy Tondo". Algorytmy już wkrótce mogą zrewolucjonizować rynek dzieł sztuki dzięki umiejętnościom znacznie przewyższającym możliwości człowieka.

Przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem okrągły obraz "de Brécy Tondo" już od prawie 40 lat był poddawany skrupulatnym oględzinom, mającym potwierdzić tożsamość jego autora. Badano m.in. pigmenty wykorzystane do jego namalowania obrazu. Przełom nastąpił, gdy do akcji wkroczyli brytyjscy uczeni, którzy do pracy zaprzęgli sztuczną inteligencję. Za pomocą systemu rozpoznawania twarzy porównali oni dzieło z eksponowaną w muzeum w Dreźnie "Madonną Sykstyńską" Rafaela.

Wykapane podobieństwo

Okazało się, że podobieństwo jest niezwykle wysokie i sięga 97 proc. w przypadku twarzy Madonny i 86 proc., jeśli chodzi o Dzieciątko. – Doszliśmy do wniosku, że przy obu obrazach użyto identycznych modeli i niewątpliwie są one autorstwa tego samego artysty – stwierdził szef zespołu badaczy prof. Hassan Ugail, dyrektor Centrum Wizualnego Przetwarzania Danych Uniwersytetu w Bradford.

Metoda brytyjskich naukowców pomoże w potwierdzaniu autorstwa konkretnych obrazów oraz w walce z trafiającymi na rynek falsyfikatami. Dotyczy to zresztą nie tylko dzieł malarskich, ale też np. rękopisów, takich jak rzekome dzienniki Hitlera, publikowane w latach 80. przez niemiecki tygodnik "Stern".


Posłuchaj

3:19
Jak potwierdzono autorstwo obrazu "de Brécy Tondo"? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Cyfrowa rewolucja na rynku sztuki 

Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji i coraz większej wydajności komputerowych kart graficznych identyfikowanie nieznanych autorów obrazów będzie zdecydowanie łatwiejsze niż do tej pory. Ma temu służyć ogromna baza danych, w której znajdą się zasoby wszystkich muzeów.

Właśnie z niej będą w przyszłości korzystać algorytmy, których zaletą jest nie tylko szybkość działania, nieporównywalna z tą, jaką mogą się poszczycić nawet najwybitniejsi eksperci. – Głębokie sieci neuronowe potrafią też znaleźć wzorce, które są dla nas ukryte – tłumaczył w Trójce Jan Kossakowski, ekspert od nowoczesnych technologii.


Posłuchaj

4:26
Jak algorytmy zmienią rynek dzieł sztuki? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Autor materiału: Paweł Turski
Gość: Jan Kossakowski (ekspert w dziedzinie nowoczesnych technologii)
Data emisji: 8.02.2023
Godziny emisji: 13.29, 13.36

kc

 


Polecane