Spacery w Krynicy: deptak, szlak architektury i trasa w koronie drzew

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spacery w Krynicy: deptak, szlak architektury i trasa w koronie drzew
Paweł Turski i jego gość zwiedzają Krynicę Foto: PR

Krynica słynie z wód zdrojowych, specjałów kuchni i bogatej oferty kulturalnej. To także miejsce, w którym można zaczerpnąć świeżego powietrza. Kuracjusze chętnie wybierają krynicki deptak, Park Zdrojowy czy trasę w koronie drzew. 

– Cieszymy się, że mamy w Krynicy takie miejsca jak deptak. To obszar wyłączony z ruchu samochodowego, przeznaczony tylko i wyłącznie do spacerowania. Zajmuje naprawdę duży obszar. Inne miejscowości górskie często ubolewają nad tym, że mają wydzielone tylko jedno takie miejsce, a turyści muszą bez mała przepychać się łokciami. Krynica ma wiele atrakcji w okolicach centrum, a sam deptak jest na tyle duży, że nawet przy sporej frekwencji odwiedzających nikt nikomu nie będzie zawadzał i przeszkadzał  opowiadał w Trójce Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej.

Kultura i natura 

  Z centrum i z deptaku możemy przejść kilkadziesiąt metrów, by znaleźć się w Parku Zdrojowym, gdzie w ciszy i spokoju możemy pospacerować na łonie natury, wśród łabędzi i ptactwa. Potem możemy udać się na szczyt Góry Parkowej. Krynica jest idealna dla wszystkich. Z jednej strony oferuje wiele atrakcji i wydarzeń kulturalnych, a z drugiej, w ciągu zaledwie kilku minut, z centrum możemy przenieść się w ustronne miejsce i pobyć w ciszy z naturą  zaznaczył podczas rozmowy.

Posłuchaj

5:59
Daniel Lisak o historii i atrakcjach Krynicy-Zdroju (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

>>> Kryniczanka, Nikifor i Kiepura. "Zapraszamy na weekend" z Krynicy-Zdroju! <<<

Architektura

Krynica-Zdrój zachwyca klimatyczną, drewnianą architekturą, pochodzącą jeszcze z połowy XIX wieku, gdy miejscowość znajdowała się w granicach Austro-Węgier. – Ktokolwiek zarządzał Krynicą, czy byliśmy pod zaborami, czy zawitał tutaj faszyzm, czy też władzę objęli komuniści, nikomu nie przyszło do głowy, żeby niszczyć Krynicę, bo dla każdego była ona perełką – opowiadał Daniel Lisak. – Będąc w Krynicy, nie sposób ominąć także słynnej na cały kraj pijalni wód zdrojowych – dodał.

Posłuchaj

4:02
Daniel Lisak o niepowtarzalnej architekturze Krynicy-Zdroju (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Spacer w koronie drzew 

Odwiedzając Krynicę, można także wybrać się na "spacer w koronach drzew". Umożliwia go szeroka na dwa i pół metra drewniana kładka, licząca sobie ponad kilometr długości. – Na trasie zainstalowanych jest piętnaście przystanków edukacyjnych, z których możemy zaczerpnąć wiele informacji na temat flory i fauny otaczającego nas Beskidu Sądeckiego, poczytać o historii Łemków, powstawaniu mineralnych wód leczniczych – mówił krynicki przewodnik.

Posłuchaj

2:40
Spacer w koronach drzew (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji: 3.02.2023
Godziny emisji: 11.25

Polecane