Golden retriever – uroczy pies, ale nie dla kanapowca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Golden retriever – uroczy pies, ale nie dla kanapowca
Golden retriever – pies do kochaniaFoto: shutterstock/Csanad Kiss

Jest sympatyczny, puchaty i przyjazny człowiekowi, jednak zdecydowanie nie nadaje się na psa kanapowego – 3 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Golden Retrievera.

Pochodząca z Wielkiej Brytanii rasa golden retriever cieszy się popularnością na całym świecie. Co ciekawe, Europejczycy chętniej wybierają jasne psy, natomiast Amerykanie preferują osobniki o ciemniejszej sierści. Goldeny należą do grupy psów aportujących. Ich typowa "praca" polega na tym, że podczas polowania czekają, aż myśliwy da im znak, że ustrzelony ptak spadł na ziemię. Jeśli wpada w gęste zarośla, człowiekowi bardzo trudno byłoby się do niego przedostać, natomiast pies robi to błyskawicznie i na dodatek z wielką frajdą.

Pies do kochania

– To jest najlepszy do kochania pies na świecie. Jest duży, łagodny, potrafi pokazać uczucia, świetnie współpracuje z dziećmi – mówiła w Trójce prof. Katarzyna Kawecka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Nie jest to jednak pies dla każdego.

To rasa, która potrzebuje bardzo dużo ruchu, długich spacerów, a na dodatek uwielbia wszelkie wodne rozrywki. – Jeżeli chcemy mieć biały dywan i czyste mieszkanie, to nie golden retriever – zastrzegła gość "Pory na Trójkę".

Podobnego zdania jest Aneta Awtoniuk. – Golden absolutnie nie nadaje się dla kogoś, kto prowadzi kanapowy tryb życia. Te psy potrzebują bardzo dużo ruchu – stwierdziła trenerka psów.

Retriever lubi myśleć

Co więcej, goldeny potrzebują nie tylko ruchu, ale także wyzwań intelektualnych, podobnych do tych, jakie stawiają przed nimi polowania, do których zostały stworzone. W związku z tym, że strzelanie do kaczek jest coraz mniej popularną rozrywką, psy te wykorzystywane są coraz częściej przez służby mundurowe.

– U nas pracują przede wszystkim węchem. Mają odnaleźć zapach żywej osoby w zawalonym budynku, w ciężkich warunkach atmosferycznych – opowiadał Dariusz Parol z Państwowej Straży Pożarnej.

– Goldeny są absolutnie uroczymi psami, ale czy można tego nie powiedzieć o jakiejkolwiek innej rasie? – pyta retorycznie Aneta Awtoniuk.


Posłuchaj

3:43
Golden retriever – uroczy pies, ale nie dla kanapowca (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału: Bartosz Bielecki
Data emisji: 3.02.2023
Godziny emisji: 6.41

kc 


Polecane