Hospicjum dla dzieci. Reportaż "Z miłości do dzieci powstał ten dom" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hospicjum dla dzieci. Reportaż "Z miłości do dzieci powstał ten dom" [POSŁUCHAJ]
Domowe hospicjum to szansa dla nieuleczanie chorych dzieci na spędzenie swoich ostatnich dni wśród najbliższych Foto: Shutterstock/Ground Picture

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci to fundacja, która powstała w 1994 roku. Niedługo minie trzydzieści lat działania i opieki paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w miejscu ich zamieszkania. Jak przekonują bohaterowie reportażu, w życiu nieuleczalnie chorych dzieci ważny jest każdy dzień. Lekarze, pielęgniarki i psycholodzy wiedzą, co należy zrobić, by uczynić go dobrym i pozbawionym cierpienia. 

Gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, gdy lekarz w szpitalu wykorzystał już wszystkie możliwości, gdy leczenie niesie coraz więcej cierpienia, gdy padły słowa "nie ma już nic do zrobienia", gdy dalszy pobyt w szpitalu staje się bezcelowy, gdy dziecko i rodzice chcą wrócić do domu – wówczas rozpoczyna pracę hospicjum.

Opanować ból i cierpienie

Wiedzą, jak opanować ból i zmniejszyć cierpienie. Dzięki temu ostatni okres życia może być przeżyty z godnością. W miłości i prawdzie. Bez strachu, rozłąki, niepotrzebnych zabiegów. Z poczuciem, że robią wszystko, co należy w takiej sytuacji robić. W miejscu, gdzie dziecko czuje się najlepiej – pośród najbliższych, z ulubionym zwierzakiem, wśród zabawek – w domu.

– Takimi jesteśmy ludźmi, że lubimy gości. Ci z hospicjum odwiedzają nas bardzo często. Lubimy te spotkania. Nie wiem, czy bez nich byśmy sobie teraz poradzili z chorobą Gabrysi. Zawsze byliśmy uważani za ludzi pogodnych i cieszących się życiem. Wielu uważało, że dobrze radzimy sobie, nawet w tej trudnej sytuacji. Dużo ze sobą rozmawiamy i przepracowujemy wiele tematów – mówił tata chorującej dziewczynki.

Posłuchaj

28:44
Reportaż "Z miłości do dzieci powstał ten dom" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

System opieki

Założycielem Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci jest profesor Tomasz Dangel, który uważa, że nieuleczalnie chore dzieci i ich rodzice powinni mieć swobodny wybór między leczeniem w szpitalu a leczeniem w domu. Poprzednio pracował jako anestezjolog w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zajmował się leczeniem bólu u dzieci.

Na początku lat dziewięćdziesiątych postanowił stworzyć w Polsce system domowej opieki paliatywnej dla dzieci i powołał do życia pierwsze hospicjum pediatryczne. Jest inicjatorem wspierania rozwoju hospicjów dziecięcych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W Instytucie Matki i Dziecka kierował Zakładem Opieki Paliatywnej, gdzie uzyskał habilitację w dziedzinie medycyny paliatywnej. Zainicjował powstanie pierwszego w Polsce komitetu etyki klinicznej w Instytucie "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka". Kierował zespołem ekspertów Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, który opracował wytyczne dla lekarzy "Zaniechanie i wycofanie się z uporczywego leczenia podtrzymującego życie u dzieci". Jest autorem wielu badań i publikacji na temat leczenia bólu.

***

Tytuł reportażu: "Z miłości do dzieci powstał ten dom" 
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 22.09

gs/zch

Polecane