Plebiscyt Polska Architektura XXL: podsumowanie roku 2022 w naszej architekturze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Plebiscyt Polska Architektura XXL: podsumowanie roku 2022 w naszej architekturze
Można jeszcze zgłaszać propozycje do 15. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXLFoto: shutterstock/Franck Boston

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest zarówno wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku, wyróżnienie pracowni i projektów, jak i zwrócenie uwagi na mniej oczywiste postaci i realizacje, które tworzą współczesny ruch architektoniczny w Polsce. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.

  • Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany już od 15 lat i obejmuje trzy kategorie: kubatura, wnętrza i krajobraz.
  • Najważniejszym obecnie trendem w polskiej i światowej architekturze jest trend środowiskowy związany z odpowiedzialnością ekologiczną.

Podsumowanie stanu polskiej architektury

– Już od 15 lat próbujemy co roku podsumować stan polskiej architektury, wyszukując i nagradzając najciekawsze realizacje, które w poprzednim roku zostały oddane do użytku. Przyznajemy je w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. W każdej kategorii mamy dwie podkategorie: obiekty prywatne oraz obiekty publiczne. W obu nagrody są przyznawane przez publiczność oraz przez jury – wylicza Krzysztof Sołoducha z grupy Sztuka Architektury. – Jesteśmy jedynym plebiscytem w takiej skali, który podsumowuje te wszystkie dziedziny projektowania przestrzeni – zapewnia.

Dzisiaj forma podąża za energią

– Istnieje nie "architektura polska", ale "architektura budowana w Polsce". Jest ona inspirowana, i tutaj nie odstajemy, światowymi trendami. A najważniejszym trendem, który współcześnie dominuje w rozwiązaniach architektonicznych, jest trend środowiskowy związany z odpowiedzialnością ekologiczną. Kiedyś mówiono, że "forma podąża za funkcją", a teraz się mówi, że "forma podąża za energią". Czyli tak trzeba budować wnętrza, tak budować kubaturę, tak też kształtować przestrzeń wokół nas, żeby dbać o te aspekty środowiskowe – tłumaczy gość Trójki. – To jest ten najważniejszy trend w światowej i polskiej architekturze. I wiąże się on z różnego typu szczegółowymi rozwiązaniami w kwestii materiałowej czy przestrzennej – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:09
Trwa 15. edycja plebiscytu Polska Architektura XXL (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Krzysztof Sołoducha (grupa Sztuka Architektury)
Data emisji: 25.01.2023
Godzina emisji: 13.50

pr

Polecane