"Lepiej nie wiedzieć", czyli jak obchodzić się z nastolatkiem [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Lepiej nie wiedzieć", czyli jak obchodzić się z nastolatkiem [POSŁUCHAJ]
Janek wraz z dwójką przyjaciół, prowadzi warsztaty, które mają na celu przybliżenie rodzicom świata ludzi młodychFoto: Grażyna Wielowieyska

Jak porozumiewać się z nastoletnimi dziećmi? Tej coraz trudniejszej sztuki postanowili nauczyć rodziców bohaterowie reportażu Grażyny Wielowieyskiej. – Często młodzi ludzie nie mają otwartości w mówieniu rodzicom o swoim świecie, potrzebach i wartościach – mówi Janek, pomysłodawca warsztatów dla rodziców. 

Z roku na rok młody człowiek coraz bardziej staje się zagadką dla swoich rodziców. Social media, internet – to wszystko sprawia, że jego świat jest zupełnie inny niż świat, w którym dorastało poprzednie pokolenie.  


Posłuchaj

27:18
Rodzice i nastoletnie dzieci. Jak uczyć się rozmawiać? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Janek ma 18 lat i jest studentem I roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Zosia jest rok starsza i studiuje grafikę komputerową w Mediolanie, a 20-letni Wojtek jest studentem WSH. Razem zorganizowali warsztaty dla rodziców dzieci w wieku od 14 do 18 lat. Chcą im pokazać "instrukcję obsługi" nastolatków.

Warsztaty, które mają na celu przybliżenie rodzicom świata ludzi młodych. Warsztaty, które mają na celu przybliżenie rodzicom świata ludzi młodych. / Grażyna Wielowieyska

– Próbujemy dać dorosłym możliwość zrozumienia świata młodych. Chcemy pokazać, jakie są zagrożenia w tym wieku, jakie wartości, potrzeby, czego najbardziej brakuje nastolatkom w kontaktach z rodzicami. Bo najważniejsze jest zbudowanie takiej relacji, by młody człowiek nie bał się z nimi rozmawiać – mówią bohaterowie reportażu.

Przeczytaj także:

Pomysłodawcy warsztatów mają pełną świadomość, że nie da się jakości komunikacji odmienić z dnia na dzień, ale, jak przekonują, dzięki wytrwałości i metodzie małych kroków możliwa jest jej realna poprawa.

"Lepiej nie wiedzieć" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej o zrozumieniu współczesnych nastolatków/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Lepiej nie wiedzieć"
Autorka reportażu:
 Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 
23.01.2023
Godzina emisji: 
22.10

gs/kor

 

Polecane