Doktorat w wieku 73 lat. Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Doktorat w wieku 73 lat. Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń [POSŁUCHAJ]
Zrealizował marzenie o doktoracie w wieku 73 lat. Tadeusz Sawicki bohaterem reportażu "Metoda minimalizacji luzu..." (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Ermolaev Alexander

Tadeusz Sawicki miał drugą średnią ocen spośród uczniów wszystkich 50 klas w Technikum Mechanicznym. Dyplom na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej otrzymał z wyróżnieniem. Pasjonowała go nauka, ale nie mógł zostać na uczelni. Uczucie żalu z tego powodu nie opuszczało go nawet po latach. – Nie byłem spełniony – przyznaje. 

Mimo upływu czasu bohater reportażu Magdy Skawińskiej nie porzucił swoich marzeń. – Jak się dowiedziałem o doktoracie eksternistycznym, od razu się za niego wziąłem – mówi. Gdy po latach udało mu się skończyć doktorat, komisja była jednomyślna w jego sprawie.

Posłuchaj

30:15
Spełnione marzenia o doktoracie. Historia Tadeusza Sawickiego (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przez trzy lata studiów pobierał tzw. stypendium fundowane. Była to w latach 60. i 70. dość powszechna forma wspierania studentów. Studenci dostawali pieniądze od jakiegoś zakładu, a potem musieli je odpracować lub zwrócić.

Splot życia i nauki

Tadeusz Sawicki związał się z przedsiębiorstwem w Ziębicach na Dolnym Śląsku. Miał pracować trzy lata, przepracował 13. Rodzina, dzieci, codzienne życie. Na dalszy plan zeszły myśli o doktoracie. Dopiero na emeryturze wrócił do tego pomysłu. Postanowił otworzyć przewód doktorski.

Przeczytaj także:

Nie obyło się bez przeszkód i były chwile, kiedy rozważał rezygnację. Dopiął jednak swego i w wieku 73 lat obronił pracę napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Przemysława Moczki - "Metoda minimalizacji luzu międzyzębnego w napędach zębatkowych". Autor skupił się w niej na znalezieniu rozwiązania konstrukcyjnego typu drugi zębnik dla obrabiarki. Przez 50 lat pracował w przemyśle, wykonując prace projektowe i wdrożeniowe, również we współpracy z uczelnią. Jest autorem trzech patentów i to właśnie pomogło mu otworzyć przewód doktorski.

***

Tytuł reportażu: "Metoda minimalizacji luzu..." 
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 
17.01.2023
Godzina emisji: 
22.06

gs

Polecane