Powstanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Gen. Polko: naprawianie błędów ministrów Klicha i Siemoniaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Gen. Polko: naprawianie błędów ministrów Klicha i Siemoniaka
Gościem Programu 3 Polskiego Radia był gen. Roman PolkoFoto: Polskie Radio

- Polska narracja i polska świadomość zagrożenia z Rosji zawsze była znana. A ministrowie Bogdan Klich i Tomasz Siemoniak, w myśl takiego hasła, że "Rosja jest partnerem, a nie wrogiem", właściwie zwijali jednostki na tych najbardziej zagrożonych kierunkach - mówił w Programie 3 Polskiego Radia generał Roman Polko, chwaląc decyzję o utworzeniu 1 Dywizji Piechoty Legionów, która będzie operować przede wszystkim na Podlasiu.

Wicepremier minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił powołanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Nowy związek taktyczny Wojska Polskiego zostanie rozlokowany przede wszystkim na terenie województwa podlaskiego i będzie obejmował ten obszar, w którym przed 2011 rokiem działała 1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki. W "Trójkowym komentarzu dnia" decyzję pochwalił gen. Roman Polko, b. dowódca Jednostki Wojskowej GROM.

Gen. Roman Polko: naprawianie błędów ministrów Klicha i Siemoniaka

Generał Roman Polko podkreślił, że powstanie tej dywizji, to bardzo dobry ruch, a także "naprawianie błędów ministra Klicha i ministra Siemoniaka".

- Polska narracja i polska świadomość zagrożenia z Rosji zawsze była znana. A oni - w myśl takiego hasła, że "Rosja jest partnerem, a nie wrogiem" - właściwie zwijali jednostki na tych najbardziej zagrożonych kierunkach - mówił gen. Polko.

"Chodzi o to, by nie dopuścić do zajęcia jakichkolwiek obszarów Polski"

Gość audycji przypomniał, że na wschodzie Polski już operuje 18 Dywizja Zmechanizowana (która obejmuje głównie woj. mazowieckie i lubelskie) oraz 16 Dywizja Zmechanizowana (która operuje w woj. warmińsko-mazurskim), a teraz będzie jeszcze jedna dywizja. - 1 Dywizja będzie wyposażona w nowoczesne czołgi, które pozyskujemy. To oczywiście bardzo dobry ruch, jedyny tak naprawdę możliwy, przy tej agresywnej, barbarzyńskiej wojnie, którą toczą Rosjanie - podkreślił gen. Polko.

Dodał także, że zasadniczym celem stworzenia kolejnej dywizji we wschodniej Polsce jest to, by nie dopuścić do wkroczenia wroga na terytorium Polski i zajęcia jakichkolwiek obszarów Rzeczpospolitej.

Czytaj również:

Posłuchaj

9:33
Gen. Roman Polko: utworzenie 1 Dywizji Piechoty Legionów to bardzo dobry ruch ("Trójkowy komentarz dnia")
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: gen. Roman Polko (były dowódca jednostki GROM)
Data emisji: 09.01.2023
Godzina emisji: 18.10

jmo

Polecane