Przebojowy pop rock prosto z Łotwy. Brainstorm na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przebojowy pop rock prosto z Łotwy. Brainstorm na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]
Warszawski koncert formacji Brainstorm w 2006 rokuFoto: PAP/Rafał Nowakowski

Melodyjny rock z nostalgiczną nutą zabrzmi na antenie Trójki. Przypomnieliśmy koncert łotewskiej grupy Brainstorm, która pojawiła się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej 5 czerwca 2006 roku.  


Posłuchaj

49:37
Brainstorm na scenie Trójki - retransmisja (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Grupa Brainstorm rozpoczęła działalność w 1989 roku w prowincjonalnym miasteczku Jeglava, z inicjatywy czternastoletniego Reynarda Cowpersa, który zaprosił do zespołu swoich szkolnych kolegów z chóru. Występujący początkowo jako The Best American Guys In Latvia zmienili swą nazwę za sprawą ciotki perkusisty, która stwierdziła, iż ich muzyka to prawdziwa burza pomysłów.

Jako Prāta Vētra, czyli Brainstorm, zadebiutowali w 1993 roku albumem "More Than Loudly", dzięki któremu zaczęli być porównywani do U2 i R.E.M. Królami Łotwy zostali już dwa lata później, gdy piosenka "Aeroplanes" stała się najlepiej sprzedającym się singlem w historii kraju. Dodatkowe punkty grupa zdobyła, przekazując część dochodu z trasy koncertowej na okup dla porywaczy łotewskiego samolotu w Moskwie.

"Maybe" – przebój eksportowy

Dla zespołu Brainstorm nastąpił okres prosperity, którego ukoronowaniem był przebój "Maybe", robiący furorę nie tylko w ojczyźnie muzyków. Pochodził on z wydanego w 2001 roku albumu "Online", na którym znalazła się jeszcze jedna popularna piosenka, zatytułowana "Waterfall".

źródło: YouTube / Brainstorm

Melodyjny pop rock prezentowany na kolejnych krążkach, wydawanych zarówno po łotewsku, jak i w wersji anglojęzycznej, ugruntował pozycję Brainstorm jako jednego z najpopularniejszych zespołów z tej części Europy, co potwierdziła przyznana przez MTV w 2006 roku nagroda dla najlepszego wykonawcy z krajów nadbałtyckich.

W tym samym roku grupa zawitała do Studia im. Agnieszki Osieckiej, by zagrać koncert promujący wydany kilka miesięcy wcześniej album "Four Shores".

***

Na retransmisję koncertu zespołu Brainstorm zaprosiliśmy 8 stycznia 2023 roku. 

kc/kor

Polecane