Myśl teologiczna papieża Benedykta XVI [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Myśl teologiczna papieża Benedykta XVI [POSŁUCHAJ]
Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża Benedykta XVI.Foto: MASSIMO PERCOSSI/PAP

Benedykt XVI (Joseph Aloisius Ratzinger) był niemieckim duchownym, profesorem nauk teologicznych, 265. papieżem i 7. suwerenem Państwa Watykańskiego. Posługę sprawował od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku. Od 28 lutego 2013 do śmierci był emerytowanym papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu. Jaka myśl teologiczna towarzyszyła jego pontyfikatowi?

Przed wyborem na Stolicę Piotrową kardynał Ratzinger  uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów  pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II. 24 kwietnia 2005 roku na inaugurację pontyfikatu Benedykta XVI do Watykanu przybyło ponad pół miliona osób, w tym 140 oficjalnych delegacji z całego świata. Podczas Mszy świętej papież zapowiedział, że kierunek jego posługi będzie wyznaczać wsłuchiwanie się w wolę Boga.

W "Klubie Trójki" Piotr Semka i jego goście dokonali syntezy myśli teologicznej Benedykta XVI i jego spojrzenia na Kościół Powszechny. Już dzisiaj wielu ludzi Kościoła twierdzi, że jego teologia będzie zyskiwała na znaczeniu, a w jego osobie widzą przyszłego świętego.

Rodzina antyhitlerowska 

– Ratzinger pochodził z rodziny antyhitlerowskiej, antynazistowskiej. Jego ojciec był konserwatywnym żandarmem. Gdy Hitler doszedł do władzy, szybko odszedł na emeryturę. Ten wątek jest dokładnie pokazany, a w biografii przyszłego papieża zawarte są nawet wspomnienia rodziny. Wiemy, że jego ojciec prenumerował prasę katolicką, był przeciwnikiem ideowym i politycznym Hitlera. Faktem jest także, że Joseph został wcielony do obrony lotniczej – mówił w "Klubie Trójki" Paweł Lisicki, dziennikarz i publicysta.

Debata teologiczna i pokusy intelektualne 

– Niemiecka teologia jest zanurzona w akademicką debatę. Specyfiką naszych sąsiadów jest to, że żyli w kraju dwuwyznaniowym. W sytuacji kościelnej w Niemczech nie da uciec się od problemów artykułowanych przez tamtejszych teologów i filozofów od końca XVIII wieku. W dużej mierze to znak rozprawy ze współczesnością – podkreślił w rozmowie ojciec Michał Paluch, dominikanin, teolog, filozof.

– Doświadczenie narodowego socjalizmu uodporniło duchowo i intelektualnie Josepha Ratzingera na pokusy ideologiczne. Wspominał o swojej rodzinie, że modliła się o klęskę Niemiec. Sytuacja była paradoksalna: jako patrioci modlili się o klęskę własnej ojczyzny, uważając, że zwycięstwo Hitlera będzie triumfem antychrysta. Pamiętajmy, że narodowy socjalizm przedstawiał się młodym Niemcom jako ideologia nowoczesna, postępowa. Katolicyzm z kolei widziany był jako wsteczny, obskurancki i zaściankowy. Za ideologią przyszłości stała zaś młodość – powiedział Grzegorz Górny, dziennikarz, publicysta.

Posłuchaj

48:52
Myśl teologiczna Benedykta XVI (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Grzegorz Górny (dziennikarz, publicysta), Paweł Lisicki (dziennikarz, publicysta), ojciec Michał Paluch (dominikanin, teolog, filozof).
Data emisji: 4.01.2023
Godzina emisji: 21.10

IAR/zch

Polecane