"Warszawa Siemaszki" - niesamowite zdjęcia stolicy i jej mieszkańców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Warszawa Siemaszki" - niesamowite zdjęcia stolicy i jej mieszkańców
Zbyszko SiemaszkoFoto: NAC

- Zbyszko Siemaszko zawsze podkreślał, że na jego zdjęciach architektura musi współistnieć z człowiekiem. Widzimy zatem ludzi w różnych sytuacjach, codziennym pędzie, ale też podczas relaksu. Był na tym punkcie wyczulony, w jego kadrze miał się znajdować człowiek - mówiła w Dwójce Monika Mossakowska-Biało z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

  • "Warszawa Siemaszki" to wyjątkowy album z unikatowymi zdjęciami wybitnego fotografa stolicy - Zbyszka Siemaszki, który dokumentował powojenne przeobrażenia miasta i życie warszawiaków.
  • Właśnie ukazało się drugie wydanie tej publikacji.
  • Jak możemy przeczytać, fotografie przedstawiają stolicę z lat 50., 60., i 70. XX wieku - powojenną odbudowę oraz nowo wybudowane dzielnice.

Fotograf konsekwentnie korzystał z najlepszych rozwiązań technicznych, by w plastyczny sposób uchwycić miasto w ruchu. Oglądamy obiekty architektury w momencie ich największej świetności i rzesze mieszkańców stolicy uchwycone czujnym okiem reportażysty tygodników "Stolica" i "Perspektywy".

Sto lat fotografii

O historii zdjęć Zbyszka Siemaszki, o tym, jak powstawał album i czym kierowano się przy wyborze zdjęć, opowiedziała Monika Mossakowska-Biało z Narodowego Archiwum Cyfrowego. - Rodzina Siemaszków pochodzi z przedwojennego Wilna, ojciec Zbyszka Leonard Siemaszko był uczniem Jana Bułhaka, gwiazdy ówczesnej fotografii. Filip, wnuk Zbyszka, nadal prowadzi zakład fotograficzny w Warszawie, ta historia w tej rodzinie ma już ponad sto lat - mówiła.

Czytaj też:

Z Wilna do Warszawy

Zbyszko Siemaszko w czasie wojny walczył na Wileńszczyźnie jako żołnierz Armii Krajowej. - Pod pseudonimem "Swojak" z aparatem w ręku dokumentował codzienne życie wojennych czasów. Niestety nie mamy tamtych zdjęć, w naszej kolekcji są fotografie Warszawy z kilku dekad, aż do lat 90. XX wieku. To dokumentacja powstawania tego miasta z gruzów, odbudowy, gigantycznego wysiłku społecznego, podejmowanego przez cały naród - zaznaczyła rozmówczyni Jakuba Kukli.

Miasto i jego mieszkańcy w ruchu

Opowiadała również o warsztacie pracy Zbyszka Siemaszki. - Bardzo często robił kilka podejść do jakiegoś kadru, ale światło było nieodpowiednie. Z ciężkim sprzętem wchodził na dachy budynków, szukał najlepszych ujęć. Fotografia dziewczyny biegnącej w deszczu ulicą Puławską jest niesamowita, ona wręcz lewituje, jakby biegła ponad tym skąpanym w wodzie chodnikiem. Pokazywał miasto w ruchu, na jego zdjęciach można też prześledzić historię wielu miejsc w stolicy, które z gruzów powstawały na nowo. Widzimy również ludzi wypoczywających nad Wisłą czy w parku w Powsinie, dzieci biegające po Ogrodzie Jordanowskim przy ulicy Wawelskiej - opisywała Monika Mossakowska-Biało. 

Posłuchaj

20:36
"Warszawa Siemaszki" - niesamowite zdjęcia stolicy i jej mieszkańców (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Monika Mossakowska-Biało (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Data emisji: 4.01.2023

Godzina emisji: 16.30

mo/kor

Polecane