Nowy rok, nowa matura: zmiany w egzaminie dojrzałości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy rok, nowa matura: zmiany w egzaminie dojrzałości
Cześć uczniów ma obawy m.in. w związku z powracającymi na maturę egzaminami ustnymi z języka polskiegoFoto: Shutterstock/Ground Picture

Egzamin tegorocznych maturzystów zmieni się w stosunku do egzaminów dojrzałości sprzed roku i dwóch. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wracają obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i języka nowożytnego, zmienią się też arkusze z języka polskiego i matematyki oraz czas ich wypełnienia.

  • W tym roku do egzaminu maturalnego podejdą pierwsi absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum
  • Na tegorocznym egzaminie dojrzałości powraca obowiązkowa matura ustna z języka polskiego oraz nowożytnego języka obcego
  • Będą również zmiany w arkuszach z matematyki i języka polskiego. W tym drugim wypadku zamiast jednego będą dwa, ale wydłuży się także czas ich wypełniania

Wraca matura ustna

Informacja o tym, że powracają egzaminy ustne z języka polskiego i nowożytnego języka obcego, okazuje się niedobrą wiadomością. – Maturą ustną z angielskiego tak się nie stresuję, bo zawsze coś się powie. Natomiast ustnej z polskiego najbardziej się obawiam przez to, że mieliśmy tyle zajęć zdalnie, nie było możliwości przygotowania się ani rozmowy twarzą w twarz z nauczycielem – mówi Dawid, tegoroczny maturzysta.

– Matura ustna to nic trudnego i nie ma się czego obawiać. Przypominam, że oceniana jest ona przez nauczycieli, którzy uczyli maturzystów – uspokaja minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – To też jest szansa na spokojniejsze podejście do egzaminu – wskazuje.

Zmiany w arkuszach z polskiego i matematyki

W tym roku zmienią się arkusze z języka polskiego: maturzyści dostaną dwa, a nie jeden arkusz, a na wykonanie zadań będą mieć cztery zamiast niespełna trzech godzin.

Zmiany dotyczą także obowiązkowego egzaminu z matematyki. Tu zrezygnowano z zadań, za których rozwiązanie można było otrzymać pięć albo sześć punktów, na rzecz większej liczby zadań za jeden lub dwa punkty. Ponadto ma być więcej zadań otwartych i nowe typy zadań, np. prawda – fałsz.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:47
Zmiany w egzaminie maturalnym (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 2.01.2023
Godzina emisji: 17.20

pr/kor

Polecane