"Cantaloop" i inne hity. Us3 na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Cantaloop" i inne hity. Us3 na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]
Us3 na Trójkowej scenieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Acid-jazz prosto z londyńskich klubów, w wykonaniu grupy Us3, zabrzmiał na żywo w Trójkowym studiu 13 października 2001 roku. Do koncertowych emocji sprzed ponad dwóch dekad powróciliśmy w pierwszą niedzielę 2023 roku.

Acid-jazzowa formacja Us3 powstała trzy dekady temu w Londynie. Swą nazwę zaczerpnęła od tytułu albumu amerykańskiego pianisty Horace'a Parlana, a niebawem sama stała się wzorem do naśladowania dla innych artystów. Na debiutanckim albumie "Hand on the Torch" (1993) zespół w umiejętny sposób połączył sample z utworów wyciągniętych z archiwów jazzowej wytwórni Blue Note Records z hiphopowymi rytmami i nowoczesnymi aranżacjami.

źródło: YouTube /Us3VEVO

Sztandarowym utworem na tej płycie, i w całym dorobku grupy Us3, jest "Cantaloop (Flip Fantasia)", oparty na fragmencie kompozycji "Cantaloupe Island" Herbiego Hancocka. Tego kawałka nie mogło oczywiście zabraknąć w repertuarze energetycznego koncertu, jaki Londyńczycy dali 12 października 2001 roku w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

W kolejnych latach skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, a jego jedynym stałym członkiem jest producent Geoff Wilkinson, który zwykł mawiać: "Jeśli jazz jest pierwszą drogą, a hip-hop drugą drogą, to trzecią drogą jest Us3!". 


Posłuchaj

49:59
Szalona muzyczna mieszanka, czyli koncert Us3 w Trójce
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

kc/kor

Polecane