Weekendowe "Spotkania z Mistrzem". NCK wspiera artystów amatorów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Weekendowe "Spotkania z Mistrzem". NCK wspiera artystów amatorów
Zbigniew Rokita będzie bohaterem "Spotkań z Mistrzem" (Trójka do trzeciej) Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Śpiewanie, taniec, rękodzieło i inne formy artystycznej ekspresji królować będą podczas warsztatów pod hasłem "Spotkania z Mistrzem: śląskie dziedzictwo". Odbędą się one w dniach 9-11 grudnia w Warszawie.

Rozpoczynające się w piątek trzydniowe wydarzenie "Spotkania z Mistrzem: śląskie dziedzictwo" będzie okazją dla twórców kultury z całej Polski, by wziąć udział w prowadzonych przez specjalistów zajęciach teatralnych, wokalnych, tanecznych, rękodzieła oraz etnodesignu. Całe przedsięwzięcie jest organizowane z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury, w celu wspierania amatorskiego ruchu artystycznego.

– Odniesiemy się do siły sprawczej tego ruchu, do tego, co noszą w sobie ludzie, którzy zajmują się takim rodzajem aktywności, do buntu, do reagowania, do wyrażania swojej opinii i poszukiwania własnej ekspresji w tym wszystkim, co ich nurtuje – mówiła w Trójce Ewa Zbroja z NCK.

W nawiązaniu do obchodów 100-lecia przyłączenia części ziem Górnego Śląska do Polski, organizatorzy warsztatów chcą odwołać się do dziedzictwa kulturowego tego regionu. W programie znajdą się więc m.in. spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", oraz grany gwarą śląską spektakl "Szadz" w wykonaniu aktorów Teatru Naumianego z Ornontowic. – Nasza chęć rozmawiania o amatorskim ruchu artystycznym wynika z przekonania, że jest to forma lokalnej aktywności społecznej, która pozwala mówić o tożsamości miejsca i integrować się – stwierdziła rozmówczyni Katarzyny Cygler.  


Posłuchaj

9:27
"Spotkania z Mistrzem: śląskie dziedzictwo" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Ewa Zbroja (kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 8.12.2022
Godzina emisji: 14.22

kc/kor

Polecane