Prezes TK Julia Przyłębska: NSA wyszedł poza swoje kompetencje. To pokazuje, że nie zna konstytucji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prezes TK Julia Przyłębska: NSA wyszedł poza swoje kompetencje. To pokazuje, że nie zna konstytucji
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia PrzyłębskaFoto: Filip Blażejowski/Gazeta Polsk/Forum

- Naczelny Sąd Administracyjny wyszedł poza swoje kompetencje. W ich gestii nie jest ocenianie prawomocności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego i jego orzeczeń. To pokazuje, że NSA nie zna konstytucji - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia prezes TK Julia Przyłębska.

Julia Przyłębska na antenie radiowej Trójki skomentowała uzasadnienie wyroku, który zapadł w połowie listopada przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, odnoszącego się do prawnych aspektów udostępniania informacji publicznej. NSA w swoim orzeczeniu zawarł m.in. frazę o "zainfekowaniu bezprawnością" polskiego sądu konstytucyjnego.

Prezes Trybunału podkreśliła, że NSA nie ma kompetencji prawnych, by oceniać prawomocność wyboru sędziów i wyroków TK. - Gdyby Naczelny Sąd Administracyjny znał konstytucję, umiał czytać konstytucję, to by zauważył, że nie ma tam tego typu procedury - wskazała Julia Przyłębska.

Prezes TK stwierdziła również, że zaskoczeniem jest dla niej sama formuła uzasadnienia tego wyroku, które - zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, cywilnego czy karnego - powinno być zwięzłe i przytaczać przepisy, które stanowiły podstawę wydania takiej decyzji. - Nie ma tam miejsca na publicystykę - oceniła.

Dodała, że frazy o "zainfekowaniu bezprawnością" Trybunału Konstytucyjnego "są nieuzasadnione i nie mają argumentów merytorycznych". - Sędziowie TK zostali wybrani zgodnie z obowiązującym prawem i polską konstytucją. Spełnili wszystkie wymogi. Nie wiem, na jakiej podstawie NSA mówi, że dzieje się to niezgodnie z prawem - powiedziała prezes TK.

"Proszę, czytajcie konstytucję"

Julia Przyłębska zaznaczyła ponadto, że NSA "sugeruje w ten sposób możliwość naruszania prerogatywy prezydenckiej". - Tymczasem jest to czynność prezydenta pozostająca poza jakąkolwiek oceną - podkreśliła prezes TK.

- Szanowni państwo, proszę o czytanie konstytucji. Mieliście całe lata, chodziliście w koszulkach z napisem "konstytucja", odwoływaliście się do niej, więc proszę, zajrzyjcie tam i sprawdźcie, czym jest prerogatywa prezydencka - zaapelowała Julia Przyłębska do sędziów NSA.

- Prezydent jest organem wybranym w wyborach powszechnych. O jego nominacji zdecydowali wyborcy i to on ma niepodważalne instrumenty - powiedziała prezes TK, dodając, że nie ma w Polsce żadnego prawnego mechanizmu, który mógłby podważyć jego kompetencje.

"Pokazują, że mają społeczeństwo za nic"

Gość radiowej Trójki oceniła również, że "takie decyzje NSA mogą doprowadzić do olbrzymiego chaosu i naruszenia fundamentów państwa". - Zachowują się, jakby działali w ramach wewnętrznych rozgrywek, a oni po prostu działają przeciwko społeczeństwu - stwierdziła Julia Przyłębska.

- Wywołanie anarchii skierowane jest przeciwko społeczeństwu, bo to obywatele idą do sądów. Miliony spraw, które rozpoznają sądy różnych instancji, to są sprawy zwykłego obywatela i ten obywatel chce, żeby sędzia nie zajmował się sobą, tylko jego sprawą - powiedziała prezes TK.

- Ten sędzia, który składał przysięgę - zobowiązywał się wobec państwa i społeczeństwa, że będzie sprawował swój urząd na jego rzecz - nagle w ten sposób pokazuje, że to społeczeństwo ma za nic - stwierdziła Julia Przyłębska.

Zobacz także:

Posłuchaj

14:19
Trójkowy komentarz dnia 8 grudnia godz. 18:10
+
Dodaj do playlisty
+

*** 

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: prezes TK Julia Przyłębska
Data emisji: 8.12.2022
Godzina emisji: 18.10

paw/jp/kor

Polecane