Koreański sprzęt wojskowy dotarł do Polski. Gen. Polko: echo naszej modernizacji wojska niesie się po Europie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koreański sprzęt wojskowy dotarł do Polski. Gen. Polko: echo naszej modernizacji wojska niesie się po Europie
Gen. Roman Polko: Foto: Polskie Radio

– Tę skalę zakupów trudno z czymkolwiek porównać, nawet w kontekście całej Europy – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" gen. Roman Polko.

W porcie w Gdyni odbyła się uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda i wicepremier szef MON Mariusz Błaszczak symbolicznie odebrali pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski. Czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9 weszły w skład pierwszej dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia kupionego w tym roku przez Polskę

Generał Roman Polko zauważył, że "tę skalę zakupów trudno z czymkolwiek porównać, nawet w kontekście całej Europy". Godne uznania jest to, że dzieje się to bardzo szybko, a kupowany sprzęt to technika XXI wieku – powiedział.

– Pomagamy Ukrainie, wysyłając jej postsowiecki sprzęt, i wykorzystujemy to jednocześnie do modernizacji własnej armii, kupując nowoczesne uzbrojenie. Kreml widzi, że Polska mocno się zbroi, i dobrze, że echo naszej modernizacji wojska niesie się po Europie. Kupowana broń jest potrzebna do działań ofensywnych i przyda się do działań obronnych – dodał były szef JW Grom.

W lipcu br. zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL z pojazdami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami wykorzystującymi polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym. Umowa ramowa dotycząca zakupu armatohaubic produkowanych przez Hanwha Defense przewiduje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL, z pojazdami towarzyszącymi, pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym.

Pod koniec sierpnia br. podpisano umowy wykonawcze na dostawy pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9, których dostarczenie przewidziano na lata 2022-26.

Posłuchaj

10:56
Koreański sprzęt wojskowy dotarł do Polski. Gen. Polko: echo naszej modernizacji wojska niesie się po Europie (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: gen. Roman Polko
Data emisji: 7.12.2022
Godzina emisji: 18.12

dn/kor

Polecane