Spadkobiercy św. Mikołaja. Pomagają Polakom na Wschodzie i nie tylko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spadkobiercy św. Mikołaja. Pomagają Polakom na Wschodzie i nie tylko
W akcjach pomocy Polakom na Kresach pomagają żołnierzeFoto: PAP/Marcin Bielecki

Charytatywna akcja "Paczka na Kresy" czy działalność Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" to tylko niektóre formy wspierania naszych rodaków mieszkających w krajach byłego Związku Radzieckiego. O różnych rodzajach pomagania rozmawiali goście tego wydania "Klubu Trójki".

Grudzień to miesiąc szczególny. Wtedy nasze myśli szczególnie silnie kierują się w stronę naszych rodaków, tych najbardziej potrzebujących – Polaków na Wschodzie. Bardzo wielu z nich niełatwo zastawić stół do wigilijnej wieczerzy, a dzieci wciąż marzą o możliwości wyjazdu na wakacje z rówieśnikami.

Niebywały głód kontaktu

Jedną z osób, które aktywnie angażują się w pomaganie tym ludziom, jest Cezary Andrzej Jurkiewicz. Jest on członkiem zarządu Polskiej Fundacji Narodowej i koordynatorem akcji "Paczka na Kresy". – Ta akcja ma szczególny wymiar, bo nie chodzi tylko o przywiezienie paczek i zostawienie ich w magazynie – mówił Jurkiewicz w "Klubie Trójki". – My chodzimy po domach, bezpośrednio do ludzi.

Chodzi głównie o spotkanie i o przekazanie sobie życzeń. To oczekiwanie na to, że ktoś z Polski o nich pamięta, jest niebywałe.

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" to kolejna organizacja wspierająca naszych rodaków. Jednym z jej ostatnich działań było odsłonięcie w Rydze pomnika Ity Kozakiewicz. Okazją była 30. rocznica śmierci tej działaczki społecznej i założycielki Związku Polaków na Łotwie. Fundacja pomaga też Polakom w bardziej konkretny sposób. – Jest zachęta do wspólnej akcji odwiedzania seniorów, osób samotnych i będących w potrzebie. Tego typu działania organizujemy pod hasłem "Polska pamięta o tobie" – mówił w Trójce prezes fundacji Mikołaj Falkowski.

Wolontariat i pomoc uchodźcom

Ważną rolę we wszystkich akcjach pomocowych odgrywają wolontariusze. O ich roli mówił w "Klubie Trójki" ksiądz prof. Waldemar Cisło z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Pamiętam, gdy powstał obóz dla uchodźców w Erbilu, to siostry dominikanki i klerycy zawiesili studia i pracowali w obozach. Mieli nawet swoje przydomki: jeden był "lekarzem", bo rozdawał leki i troszkę znał się na medycynie, a siostry zostały "przedszkolankami" – opowiadał dyrektor polskiej sekcji organizacji "Pomoc Kościołowi w potrzebie".

Pomocą – nie tylko Polakom – zajmuje się na co dzień Caritas. W ostatnich miesiącach działa on szczególnie aktywnie na ogarniętej wojną Ukrainie. Członkowie tej organizacji pomagali koordynować przepływ uchodźców tuż po tym, jak rozpoczęła się rosyjska agresja. – Mamy świadomość, że czasami zbyt dużo pomagających bardziej przeszkadza, niż dobrze działa. Trzeba było to wszystko dobrze zorganizować, stworzyć pewnego rodzaju kanały zapraszania tych osób dalej w głąb Polski, do miast, które miały przygotowane miejsca noclegowe. (…) Teraz zapraszamy te osoby do układania sobie tymczasowo życia w Polsce. Dzieci poszły do szkoły, Caritas ma 32 centra pomocy imigrantom i uchodźcom, gdzie pracujemy nad integracją i nauką języka polskiego – mówiła w "Klubie Trójki" Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.


Posłuchaj

47:36
Pomoc Polakom na Wschodzie i nie tylko (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

Pochówek prezydentów RP na uchodźstwie. "Wrócili do wolnej Polski, o której marzyli"

Święto 11 listopada – jak ważna jest dla Polaków niepodległość?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Małgorzata Jarosz-Jarszewska (zastępca dyrektora Caritas Polska), ksiądz prof. Waldemar Cisło (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dyrektor polskiej sekcji organizacji "Pomoc Kościołowi w potrzebie"), Mikołaj Falkowski (prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie") i Cezary Andrzej Jurkiewicz (członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, koordynator akcji "Paczka na Kresy")
Data emisji: 5.12.2022
Godzina emisji: 21.10

kc/kor

 


Polecane