Co dalej z KPO? Minister Puda: w sprawach traktatowych nie ma możliwości, by Polska ustępowała

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co dalej z KPO? Minister Puda: w sprawach traktatowych nie ma możliwości, by Polska ustępowała
Grzegorz Puda: w sprawach najważniejszych, traktatowych, nie ma możliwości, by nasza strona ustępowała Foto: PAP/Tomasz Wiktor

- W tej chwili będziemy czekać na to, by Komisja podpisała ustalenia operacyjne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister funduszy i polityki regionalnej, komentując postęp rozmów ws. polskiego KPO. 

Pod koniec listopada Komisja Europejska przyjęła tzw. ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. Jest to dwustronna umowa techniczna, która musi być jeszcze podpisana przez Polskę i KE. Informację potwierdził wówczas rzecznik rządu Piotr Müller, który zaznaczył jednak, że na chwilę obecną nie zmienia to sytuacji związanej z Krajowym Planem Odbudowy

O akceptację ustaleń operacyjnych pytany był w "Salonie politycznym Trójki" minister Grzegorz Puda. - Jest to z pewnością krok do przodu. Ustalenia operacyjne są takim dokumentem, którego realizacja oraz podpisanie pozwalają na złożenie pierwszego wniosku - jeśli oczywiście będą spełnione wszystkie kamienie milowe - wyjaśnił minister. - Z pewnością to jest dobry sygnał - dodał. 

Co dalej z KPO?

Nadmienił jednak, że aby mówić o "pełnym podpisaniu" ustaleń operacyjnych, muszą one zostać zaakceptowane i podpisane przez obydwie strony. - W tej chwili będziemy czekać na to, by Komisja podpisała ustalenia operacyjne - powiedział. 

Minister Grzegorz Puda wyjaśnił także, że dokument, jakim są ustalenia operacyjne, jest kluczowy w rozpoczęciu procedury wypłat środków z KPO. To na jego podstawie "będziemy oceniani w kwestii wypełnienia kamieni milowych". 

Kamienie milowe

- Każdy z kamieni jest niezwykle istotny, bo bez ich realizacji nie będziemy mogli złożyć wniosku o płatność. Jeżeli ten kamień nie będzie zrealizowany w stopniu wystarczającym dla Komisji Europejskiej, Komisja może nam w pewnym procencie obniżyć wartość tego, co wypłaci. Dlatego my staramy się, by wniosek był w pełni kompletny, aby kamienie były uzupełnione - wyjaśnił Grzegorz Puda. 

Dodał, że rozmowy w Brukseli ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka oraz resortu sprawiają, że "cały czas posuwamy się do przodu". - Dialog pomiędzy stronami polega na tym, że obie strony szukają porozumienia. Jednak w tych najważniejszych kwestiach, traktatowych, nie ma możliwości, by nasza strona ustępowała - zaznaczył. - Ważne jest, aby podkreślić, że w ramach tego, co możemy, chcemy dojść do porozumienia z KE, chcemy, żeby te środki zostały wypłacone - dodał.

Posłuchaj

13:07
Grzegorz Puda: w sprawach najważniejszych, traktatowych, nie ma możliwości, by nasza strona ustępowała (Salon Polityczny Trójki/Program 3 PR)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Grzegorz Puda (minister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 6.12.2022
Godzina emisji: 8.45

as/kor

Polecane