Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka
Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii MuzykaFoto: Marcin Obara/PAP

Dyrygent Łukasz Borowicz został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. - To zaszczyt. Bardzo dziękuję całemu Polskiemu Radiu, z którym od lat jestem szczególnie związany - mówił odbierając nagrodę Łukasz Borowicz. Maestro jest laureatem wielu polskich nagród i odznaczeń międzynarodowych. Przez osiem lat był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.  

Maestro Łukasz Borowicz laureatem Nagrody mediów Publicznych w kategorii Muzyka

Maestro Łukasz Borowicz, odbierając statuetkę Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, podziękował muzykom Orkiestry Polskiego Radia.

Posłuchaj

0:29
Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych
+
Dodaj do playlisty
+

Laureat Nagrody Mediów Publicznych podkreślił, że nagrania w Polskim Radiu i z zespołami radiowymi darzy ogromnym sentymentem. 

Posłuchaj

0:25
Łukasz Borowicz o wyjątkowym udziale muzyków Polskiego Radia
+
Dodaj do playlisty
+

Łukasz Borowicz zarejestrował ponad 800 utworów dla Polskiego Radia  

Maestro Łukasz Borowicz jest utytułowanym dyrygentem, szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Wcześniej, w latach 2007-2015, pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Jako pierwszy polski dyrygent poprowadził spektakl w Operze Paryskiej. 

Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin m.in. wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz, oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award. Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Jego nagrania z polską muzyką fortepianową uhonorował również Magazyn BBC Music.

Dla Polskiego Radia zarejestrował prawie osiemset utworów, z czego największą część „radiowego dorobku” stanowią dzieła polskich kompozytorów i realizacje z udziałem wybitnych polskich wykonawców. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

"Karnawał" ze ściany

Łukasz Borowicz kolejny sezon prowadzi w Programie 2 Polskiego Radia muzyczne lekcje o instrumentach. To dzięki niemu w każdy piątek po 22.00 możemy poznać historię i zrozumieć ich miejsce w orkiestrze. Skąd bierze pomysły i inspiracje do radiowych opowieści? - Możliwość dzielenia się swoimi fascynacjami muzycznymi jest przede wszystkim wielką radością, mówiąc wprost: frajdą - podkreślił nasz gość. - Od dziecka zbieram płyty i staram się tymi nagraniami, fascynacjami dzielić.

Nagroda Mediów Publicznych w kategorii Muzyka to wspieranie polskiej kultury 

Pierwszy raz nagrody Mediów Publicznych wręczono w 2008 roku, a w 2019, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przywrócono ich przyznawanie - laureatem w kategorii Muzyka został Jan Ptaszyn Wróblewski.

Nagroda w kategorii Muzyka została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości, propagowania kultury i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Honorowani są twórcy, których działalność artystyczna wniosła niepodważalny wkład w polską kulturę oraz przyczyniła się do budowania wspólnoty narodowej.

W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Muzyka weszły wybitne postaci świata kultury - Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański.

*** 

Łukasz Borowicz ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Bogusława Madeya. W latach 2002-2006 był asystentem Antoniego Wita i Kazimierza Korda, w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, a od sezonu 2021/2022 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej. Od sezonu 2021/2022 pełni też funkcję I dyrygenta gościnnego Filharmonii Krakowskiej.

Dyrygował wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami. Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta w 2005 roku. Od tego czasu prowadził wiele przedstawień operowych i baletowych w Polsce i za granicą.

Uznawany jest za jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia początku XXI wieku; jest laureatem wielu nagród, m.in. Paszportu "Polityki" (2008), Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (2013), nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2011) oraz nagrody Tansman (2014) za wybitną indywidualność muzyczną. W 2021 roku został laureatem Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich za przywracanie do życia i promocję niesłusznie zapomnianych dzieł symfonicznych i operowych muzyki polskiej XIX i XX wieku. Za swoje nagrania był wielokrotnie nagradzany - otrzymał m.in. BBC Music Orchestral Choice (2010), BBC Music Opera Choice (2013), czterokrotnie Diapason d’Or (2010, 2013, 2017, 2020) oraz dwukrotnie nagrodę "Fryderyk" (2007, 2010). W 2022 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Posłuchaj

1:01:13
Rozmowa z maestro Łukaszem Borowiczem (Cafe "Muza"/Dwójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Łukasz Borowicz od lat współpracuje również z wieloma orkiestrami na świecie, w tym m.in.: London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, RIAS Kammerchor oraz Akademie für Alte Musik, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Bamberger Symphoniker. 

oprac. rk, kor

Polecane