Nowość na kanale "Radiobook": "Spekulant" Józefa Korzeniowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Spekulant" Józefa Korzeniowskiego
Nowość na kanale "Radiobook": "Spekulant" Józefa KorzeniowskiegoFoto: PR

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", sięgamy po raz kolejny do twórczości Józefa Korzeniowskiego, urodzonego pod koniec XVIII wieku przedstawiciela powieści i dramatu romantycznego, cenionego poety oraz nowelisty, nazywanego najznakomitszym komediopisarzem epoki obok Fredry.

"Spekulant" jest pierwszą powieścią Korzeniowskiego spośród kilku powstałych w okresie charkowskim pisarza. Tym tytułem autor porzucił na jakiś czas teatr na rzecz prozy realistycznej. Tom wyszedł drukiem po raz pierwszy w roku 1846, po przenosinach Korzeniowskiego z Charkowa do Warszawy.

Akcja "Spekulanta" dzieje się na pełnym Polaków Podolu. Inteligentny i bezwzględny łowca posagów, August Molicki usiłuje zdobyć rękę posażnej, nastoletniej panny Klary Wolczyńskiej. Jest też ten trzeci – naprawdę zakochany w Klarze przyjaciel domu, Henryk Zabrzeziński.

W tej opowieści, w której kłamstwo przeplata się z półprawdą, próżność z bezdusznością, a młodzieńcze zauroczenia walczy ze zdrowym rozsądkiem, Korzeniowski, dając obraz dwóch postaw życiowych: materialistycznej, prowadzącej do porażki i idealistycznej – triumfującej, wyraża swoje przekonanie o władającej światem harmonii etycznej.

"Spekulant" uważany jest za jedną z najważniejszych powieści polskiego romantyzmu, wyraźnie zapowiadającą tendencje pozytywistyczne.

Prezentowana wersja audio "Spekulanta" powstała w studiach Polskiego Radia, w 2001 roku, a tekst zinterpretował Marian Opania, wszechstronny i lubiany aktor teatralny i filmowy, także śpiewający aktor kabaretowy oraz znakomity lektor.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

Polecane