Ryszard Wojciul: poszukiwacz dźwięków nieoczywistych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ryszard Wojciul: poszukiwacz dźwięków nieoczywistych
Ryszard WojciulFoto: mat. promocyjne

"Spotkania trzeciego stopnia" to audycja z udziałem znanych i popularnych osób. W rozmowie z Michałem Żołądkowskim opowiadają o sobie, muzyce, którą tworzą i której słuchają, o swoich inspiracjach w życiu zawodowym i prywatnym. Tym razem gościem był muzyk Ryszard Wojciul i rozmawiano m.in. o historii festiwalu w Jarocinie, muzyce współczesnej, intuitywnej, twórczych poszukiwaniach i połączeniach.

Tylko jeden utwór z Tiltem. I to w innym czasie

Audycja zaczęła się nietypowo, bo od… sprostowania, które wygłosił sam zaproszony gość. Na dodatek dotyczyło ono jednego z najbardziej znanych utworów w jego dorobku, czyli "Tak jak ja kocham cię" grupy Tilt, w którym Ryszard Wojciul zagrał charakterystyczne, klasyczne dziś solo na saksofonie.

– Nagrałem z Tiltem tylko tę jedną piosenkę. To był rok 1989. Spotkałem się wtedy z Tomkiem Lipińskim w studiu. Jak pamiętam, Tomek nie miał wtedy zespołu: nagrał piosenkę, gdzie zagrał partie gitary i dźwięki niby-perkusyjne. Mnie zaprosił do zagrania solo saksofonowego i Kayah, by zaśpiewała chórki – opowiada muzyk. – Później ta piosenka została włączona na pierwsze wydanie CD (1991) tej słynnej pierwszej płyty Tilt, która została wydana w 1988 roku na winylu. Po prostu bardzo ładnie stylistycznie komponowała się z pozostałymi i została włączona – tłumaczy.

Teraz: muzyka intuitywna

– Współcześnie nie param się już muzyką rockową, albo param się nią incydentalnie. Bardziej interesuje mnie granie muzyki, która do radia by się nie nadawała: "The Intuition Orchestra" gra muzykę na pograniczu free jazzu i muzyki współczesnej – mówi Ryszard Wojciul o swojej obecnej twórczości. – Tworzymy muzykę intuitywną, czyli muzykę, która powstaje w czasie realnym: wchodzimy na scenę, do studia nagraniowego, stajemy i gramy. Emocje i przepływ energii między ludźmi, bo nie gra się przecież samemu, to przeżycie niezwykłe, wymykające się opisowi – wyjaśnia.

– To wielka improwizacja. Ale oczywiście może z niej wyjść coś, co jest ciekawe, albo coś, co jest kompletnie niestrawne. Oczywiście staramy się, aby było jak najciekawsze. I recenzje naszych płyt, a wydaliśmy ich sześć, potwierdzają to – dodaje.Posłuchaj

1:40:16
Ryszard Wojciul: poszukiwacz dźwieków nieoczywistych (Spotkania trzeciego stopnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Spotkania trzeciego stopnia 
Prowadzi: 
Michał Żołądkowski
Data emisji: 4.12.2022
Godzina emisji:
12.05 

pr

Polecane