Macierewicz: zbrodnia smoleńska była pierwszym atakiem Rosji na państwo NATO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Macierewicz: zbrodnia smoleńska była pierwszym atakiem Rosji na państwo NATO
Antoni Macierewicz Foto: PR24/AK

- W uchwale przyjętej przez Parlament Europejski też jest przywołana katastrofa MH17 oraz sprawa smoleńska właśnie w kontekście działań terrorystycznych (…) zwłaszcza ukrywana przez Rosję materiałów dowodowych, w tym wraku samolotu, by ukryć swoje terrorystyczne działania - powiedział w Polskm Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, poseł PiS. 

W czwartek Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podczas wieczornej debaty reprezentanci klubów zgodnie wyrazili poparcie dla uchwały. W debacie do projektu została jednak zgłoszona poprawka PiS, która wywołała sprzeciw opozycji.

Poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza mówiła, że "Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu".

Antoni Macierewicz zauważył, że opozycja trzykrotnie głosowała przeciwko uchwale ws. uznania Rosji za państwo wspierające terroryzm. - To absolutna demonstracja, że nie chcą tej uchwały. Pretekstem było to, że jest w niej  zawarte stwierdzanie, że Rosja dokonała dwóch zamachów terrorystycznych, to lot MH17 i oczywiście polski TU-154 z prezydentem i elitą państwa na pokładzie. Polski sąd 10 listopada b.r. uznał, że mieliśmy do czynienia ze świadomym, umyślnym działaniem funkcjonariuszy lotnictwa rosyjskiego, którzy doprowadzili do katastrofy - przypominał poseł, który zaznaczył, że najbliższej sesji Sejmu jego ugrupowania powróci do głosowania uchwały.

- Pierwszym atakiem terrorystycznym Rosji na państwo UE i NATO była zbrodnia smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Ten atak miał uświadomić państwom NATO, że Putin jest gotów do każdej zbrodni, ludobójstwa, każdego zniszczenie, że nie będzie się powstrzymywał przed jakimkolwiek działaniem byleby tylko zdominować cała Europę - zauważył.

Gość audycji dodał także, że stanowisko społeczności europejskiej w tej kwestii jest jednoznaczne. - Jeżeli jakieś państwo się od niego odetnie, będzie to miało bardzo negatywne konsekwencje. Najbardziej problematyczne jest oczywiście stanowisko Niemiec, zobaczymy jak będzie wyglądało. Jeżeli patrzeć na sojuszników niemieckich w Polsce, Platformę Obywatelską, to może należy widzieć tutaj pewnego rodzaju związek, a niemiecki sceptycyzm odegrał tu rolę - mówił były minister obrony narodowej.  

Najczęściej czytane

W związku z poprawką, która - według opozycji - burzyła kompromis wypracowany podczas prac w komisji nad projektem uchwały, opozycja wnioskowała o odroczenie obrad, jednak wniosek przepadł. Sejm przystąpił do głosowania nad niezwłocznym przystąpieniem do rozpatrzenia uchwały, który został przyjęty. Następnie odbyło się głosowanie nad poprawką, jednak nie wzięła w nim udziału opozycja, w związku z czym nie było kworum.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 03.12.2022

Godzina emisji: 13.06

PR24/ka


Polecane