"Premier widzi w tym szansę". Ireneusz Raś o współpracy w kwestii odnawialnych źródeł energii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Premier widzi w tym szansę". Ireneusz Raś o współpracy w kwestii odnawialnych źródeł energii
Ireneusz Raś gościem "Salonu politycznego Trójki"Foto: Filip Radwański / Forum

– Od wielu miesięcy mówimy, że natychmiast należy wrócić do OZE i je natychmiast odblokować, w tym ustawę wiatrakową – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Ireneusz Raś, jeden z założycieli partii Centrum dla Polski, poseł Koalicji Polskiej.

Gość "Salonu Politycznego Trójki" mówił w audycji o pracach nad przywróceniem rozwiązań zw. z odnawialnymi źródłami energii. – Od wielu miesięcy mówimy, że natychmiast należy wrócić do OZE i je odblokować, w tym ustawę wiatrakową – powiedział polityk.

– Czekaliśmy na nią wiele miesięcy – podkreślił. – Wiemy z informacji wewnątrz koalicji, że w tym obóz nie jest zjednoczony – stwierdził Ireneusz Raś.

Przyspieszenie prac

Jak zaznaczył, cieszy obecność premiera podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. energii odnawialnej. – Premier widzi szansę, przyszedł nie na komisję sejmową, tylko zespół ds. OZE, który prowadzi nasz poseł M. Kasprzak – powiedział Raś. – Do tej pory takich wizyt premier nie miał, podniósł rangę tego zespołu – dodał.

– Wszystko to, co wiąże się z przyspieszeniem inwestycji w energetykę odnawialną przy jednoczesnym braku konieczności usuwania przeszkód w sieciach przesyłowych i dobudowywania zdolności wytwórczych w energetyce konwencjonalnej, będziemy robili w trybie przyspieszonym – zadeklarował w czwartek premier, odpowiadając członkom zespołu apelującym o przyspieszenie prac nad przyjęciem tzw. ustawy wiatrakowej.

Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, i tym samym uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Decyzje lokalnych społeczności

Przepisy projektowanej przez rząd nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.

Jednocześnie przepisy gwarantują mieszkańcom gmin, które zdecydują się uwolnić lokalizację okolicznych terenów pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, maksymalizację bezpieczeństwa eksploatacji tej infrastruktury. Ponadto inwestorzy są zobowiązani do wykorzystania najnowszych technologii, co zminimalizuje oddziaływanie elektrowni na środowisko.


Posłuchaj

13:05
Ireneusz Raś o współpracy w kwestii Odnawialnych Źródeł Energii (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Ireneusz Raś (jeden z założycieli partii Centrum dla Polski, poseł Koalicji Polskiej)
Data emisji: 02.12.2022
Godzina emisji: 8.45

kor

Polecane