Marcin Pospieszalski po nominacji do Nagrody Mediów Publicznych: jestem zaskoczony i zaszczycony

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Pospieszalski po nominacji do Nagrody Mediów Publicznych: jestem zaskoczony i zaszczycony
Jeden z członków zespołu jazzowego Tie Break Marcin Pospieszalski podczas koncertu z okazji inauguracji 13. Letniej Akademii Jazzu w Łodzi (2020)Foto: (aldg) PAP/Grzegorz Michałowski

Jednym z nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka jest Marcin Pospieszalski. Kompozytor, aranżer, producent muzyczny i multiinstrumentalista pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny. - Jestem bardzo zaskoczony i zaszczycony - powiedział po nominacji sam artysta.

Posłuchaj

Marcin Pospieszalski po nominacji do Nagrody Mediów Publicznych: jestem zaskoczony i zaszczycony (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

Marcin Pospieszalski urodził się 19 września 1963 roku. Jest kompozytorem, aranżerem, producentem muzycznym i multiinstrumentalistą. Gra na gitarze basowej, kontrabasie, skrzypcach, altówce, cymbałach rzeszowskich i na instrumentach klawiszowych. W uzasadnieniu nominacji do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka wskazano, że w "istotny sposób angażuje się w propagowanie dziedzictwa muzyki tradycyjnej. Inicjuje projekty koncertowe, nagraniowe i warsztatowe, które odwołują się do ludowej spuścizny muzycznej. Ponadto umiejętnie łączy świat jazzu i muzyki rockowej z idiomami polskiej muzyki tradycyjnej". 

Marcin Pospieszalski. Artysta z cienia

Twórczość Pospieszalskiego charakteryzuje niezwykła różnorodność i eklektyzm. W rozmowie z Marcinem Kusym artysta przyznaje, że takie podejście reprezentował od początku swojej działalności muzycznej. - Najwcześniejsze wspomnienia muzyczne to oczywiście muzykujący rodzice: mama, która grała na pianinie, tata grywał amatorsko na skrzypcach. Muzyka od najdawniejszych czasów. Również różne nurty muzyczne: od zwyczajnego śpiewu po muzykę artystyczną - słyszymy. Gość Jedynki to jednak człowiek niezwykle skromny, często świadomie pozostający w cieniu innych.

Również z tego powodu Marcin Pospieszalski był mocno zaskoczony nominacją. - Myślałem, że pomylono mnie z moim genialnym bratem Mateuszem, który jest niesłychanie płodnym twórcą, wyrzuca z siebie mnóstwo pieśni, piosenek, płyt. Moja działalność jest zawsze z tyłu - przyznaje. - Bardzo byłem mile zaskoczony, że ktoś tę moją działalność artystyczną dostrzegł - dodaje. W swojej karierze współpracował m.in. z zespołem Armia i Tie Break, ponadto z Anną Marią Jopek czy z Lidią Pospieszalską. Jest twórcą muzyki do filmów: "Słodko gorzki", "Demony wojny według Goi" czy "Prawo ojca".

Artysta został również zapytany o to, nad czym pracuje obecnie. - Edytuję muzykę do spektaklu "Beniowski" Teatru Klasyki Polskiej. "Beniowski" Słowackiego, niesamowita historia. Jacek Ostaszewski napisał piękne chóry, ja będę dopisywał resztę muzyki. Praca z wybitnym kompozytorem, przy wybitnym dziele. Mam nadzieję, że będzie to coś specjalnego - podsumowuje.

---

Niezależne kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie dokonały wyboru nominowanych, z których wyłonią laureatów Nagród Mediów Publicznych. Wśród członków Kapituły Nagrody w kategorii Muzyka zasiadają: Piotr Beczała, Józef Skrzek, Krzysztof Herdzin, Katarzyna Moś oraz Krzysztof Ścierański. Nominowani zostali natomiast: dyrygent Łukasz Borowicz, wokalistka Renata Przemyk oraz kompozytor i multiinstrumentalista Marcin Pospieszalski. - Jest to uznanie roli kultury w naszym życiu, roli pierwszoplanowej. Wbrew dyskusjom, gorącym nieraz, o mediach publicznych i ich miejscu w życiu Polski, to nie inne sprawy niż kultura są najważniejsze - podkreśla przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Marcin Pospieszalski (kompozytor, aranżer, producent muzyczny i multiinstrumentalista)

Data emisji: 1.12.2022

Godzina emisji: 13.40

mg/kor

Polecane