Wrocławskie Targi Dobrych Książek: jubileusz i goście specjalni z Ukrainy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wrocławskie Targi Dobrych Książek: jubileusz i goście specjalni z Ukrainy
Tegoroczna, 30. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek potrwa do 4 grudniaFoto: Maciej Kulczyński/PAP

W stolicy Dolnego Śląska, w Hali Stulecia, rozpoczyna się 30. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W tym roku podczas czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa liczba wystawców. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą pisarze z Ukrainy, z kolei pierwszego dnia targów poznamy tegorocznych laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry oraz Dobre Strony.

Jubileuszowa edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek rozpoczyna się w czwartek (1.12) i potrwa do 4 grudnia. Imprezę patronatem honorowym objęła pierwsza dama - pani Agata Kornhauser-Duda.

W ciągu 30 lat Wrocławskie Targi Dobrych Książek kilkukrotnie zmieniały swoją nazwę i lokalizację. Wydarzenie odbywało się m.in. w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Również w obrębie samego Wrocławia targi przenosiły się do różnych obiektów. Wiązało się to z rosnącą liczbą wystawców; w tym roku na targach zaprezentuje się ponad 200 wystawców. - Czasy się zmieniły i musiała zmienić się nazwa. Zmieniła się też liczba wydawców biorących udział w targach, więc też musieliśmy zmienić miejsce. I docelowym naszym miejscem jest właśnie Hala Stulecia - opowiada dyrektorka targów Anna Morawiecka.

Najczęściej czytane

Pisarze z kraju ogarniętego wojną

Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji targów będą pisarze z Ukrainy. W wydarzeniu wezmą udział m.in. Oksana Zabużko, Mykoła Riabczuk (wieloletni szef Nagrody Literackiej Angelus), Wasyl Machno i Jurij Wynnyczuk. Na targach pojawi się także Tatiana Duda, która napisała powieść o początkach konfliktu Ukrainy z Rosją.

Z ukraińskimi pisarzami będzie można spotkać się i porozmawiać w Hali Stulecia. - Sale oznaczone są kolorami, będą na przykład sale czerwona, niebieska i zielona. Jeśli ktoś będzie miał z tym problemy, to także będą na hali wolontariusze, którzy pomogą - wyjaśnia Anna Morawiecka w rozmowie z Barbarą Marcinik.

Wyróżnienia dla wydawców

Tradycyjnie pierwszego dnia targów, wieczorem, podczas uroczystej gali nastąpi wręczenie nagród edytorskich Pióro Fredry oraz Dobre Strony. Ich laureaci otrzymają fundusze na wydanie swojej kolejnej książki. - Myślę, że zwycięzcy będą bardzo ciekawi. Sama nagroda też jest specyficzna. Wynosi ona 20 tys. zł, ale wydawca musi ją przeznaczyć na wydanie kolejnej książki w następnym roku - opowiada dyrektorka targów.


Posłuchaj

4:10
Wrocławskie Targi Dobrych Książek: jubileusz i specjalni goście z Ukrainy (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Autor materiału: Barbara Marcinik
Data emisji: 1.12.2022
Godzina emisji: 12.35

kor

Polecane