Dyrektor ESC mówi, że Polacy nie dojrzeli do niepodległości. Kodymowski: nie dorósł raczej pan Basil

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dyrektor ESC mówi, że Polacy nie dojrzeli do niepodległości. Kodymowski: nie dorósł raczej pan Basil
Dyrektor ECS Basil Kerski wyraził przekonanie, że Polacy "nie dojrzeli do niepodległości"Foto: Rafal Wojczal / Forum

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski wyraził przekonanie, że Polacy "nie dojrzeli do niepodległości". Do jego słów odniósł się w Polskim Radiu 24 muzyk Jędrzej Kodymowski, który ocenił, że wypowiedź ta "przekracza wszelkie granice".

- Jestem pozarządowym państwowcem, nigdy nie pełniłem funkcji państwowych. Ta jest publiczna. Wydaje mi się, że my w Polsce nie dojrzeliśmy do niepodległości, do demokracji. Bo to jest jak w życiu dorosłym, trzeba się nawzajem szanować, spierać, a zdrowy jest dystans, indywidualizm - ocenił dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Dyrektor ESC: w Polsce nie dojrzeliśmy do niepodległości

Do jego słów odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 muzyk Jędrzej Kodymowski. Jak ocenił, wypowiedź ta "przekracza wszelkie granice".

- Powiem szczerze, że patrząc na pana Basila, to on po prostu maksymalnie podniósł mi ciśnienie. Dochodzę do wniosku, że jest jakaś grupa polityczna, która specjalnie selekcjonuje i wybiera takie osoby na eksponowane stanowiska, żeby właśnie wygłaszały takie tezy - podkreślił.

Zapytany o to, czemu może służyć wypowiadanie takich słów w przestrzeni publicznej przez członka administracji państwowej, gość audycji powiedział, że "nie działa to na korzyść budowania polskiej jedności, tylko rozbijania jej". - Człowiek, który w latach 80. zrzekł się polskiego obywatelstwa, właściwie podważa zasadność istnienia państwa polskiego - zaznaczył.

- Można to chyba skwitować jednym - jeżeli już tutaj ktoś do czegoś nie dorósł, to na pewno pan Bazyl do piastowanego przez siebie stanowiska - podsumował gość audycji.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

12:07
Jędrzej Kodymowski o kontrowersyjnej wypowiedzi Basila Kerskiego ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Jędrzej Kodymowski (muzyk)

Data emisji: 1.12.2022

Godzina: 10.05

ng/kor

Polecane