Lewandowski i Messi jak przywódcy stada? Ornitologia i futbol

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lewandowski i Messi jak przywódcy stada? Ornitologia i futbol
Robert Lewandowski na czele swojego "stada"Foto: PAP/DPA/Sebastian EL-SAQQA

Czy drużyny piłkarskie zachowują się jak stada ptaków? Okazuje się, że boiskowe poczynania piłkarzy można opisać za pomocą modeli stosowanych do opisu zachowań skupisk zwierząt. Nie da się jednak w ten sposób wytypować wyniku konkretnego meczu.

Piłka nożna to zdecydowanie najpopularniejszy sport na świecie, wzbudzający zainteresowanie nie tylko setek milionów kibiców, ale także całych zastępów polityków, socjologów, ekonomistów, a nawet… ornitologów. Ci ostatni wysunęli tezę, że drużyny piłkarskie zachowują się jak stada ptaków.

Pogląd zawarty w publikacji czasopisma "Journal of Theoretical Biology" potwierdził w Trójce prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił on uwagę na fakt, że na przykład boczna część stada z reguły zachowuje się inaczej niż ta w centrum – To rzeczywiście da się poprawnie opisać przy pomocy bardzo prostych modeli – stwierdził gość "Trójki przed południem".

Prof. Tryjanowski wskazał też na szczególną rolę bramkarza ("ci, którzy osłaniają tyły, są ważni dla funkcjonowania stada") oraz kibiców na trybunach ("w przypadku ptaków i innych zwierząt istnieje coś takiego, jak siła zewnętrzna, czyli znajomość własnego terytorium").

Symulowanie wsparte teorią ewolucji

Parę lat temu w prestiżowym magazynie "Science" ukazał się naukowy artykuł o tym, jak na wynik meczu wpływa symulowanie fauli przez piłkarzy. – To też jest naśladownictwo zachowań zwierząt, znane z teorii ewolucji – zapewnił rozmówca Witolda Lazara. Zauważył on też, że zawodnicy rywalizują na boisku nie tylko z graczami przeciwnej drużyny, ale także z "osobnikami z własnego stada". – Przecież każdy z nich chce się spozycjonować, zabłysnąć, być zauważony przez trenera, kibiców i sponsorów.

Mogłoby się wydawać, że człowiek dysponujący tak gruntowną wiedzą teoretyczną ma większe szanse przy obstawianiu wyników meczów u bukmacherów. To jednak nie jest takie proste. – Najpiękniejsze w futbolu i nauce jest to, że część rozwiązań ma charakter chaotyczny. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie powiedzieć, która z drużyn wygra – stwierdził prof. Tryjanowski. – Gdybym na podstawie modeli potrafił przewidywać wyniki meczów, to pewnie byłbym bardzo zamożnym człowiekiem.


Posłuchaj

8:17
Prof. Piotr Tryjanowski o "stadnej" piłce nożnej (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)
Data emisji: 30.11.2022
Godzina emisji: 10.43

kc/kor


 

Polecane