"Ważna postać dla Radia". Borowicz z nominacją do Nagród Mediów Publicznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ważna postać dla Radia". Borowicz z nominacją do Nagród Mediów Publicznych
Łukasz Borowicz - nominowany do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka"Foto: PRSA

Poznaliśmy nominacje do Nagród Mediów Publicznych. W kategorii Muzyka wśród nominowanych jest dyrygent Łukasz Borowicz. - Wcale się nie dziwię, że Polskie Radio wytypowało do nagrody Łukasza Borowicza. Jest to jeden z najmocniejszych kandydatów w historii tej nagrody - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Rozlach. 

  • Nagrody Mediów Publicznych są przyznawane przez Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową i Polskie Radio. 
  • Wśród nominowanych w kategorii Muzyka jest dyrygent Łukasz Borowicz. Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. 
  • Laureatów Nagród Mediów Publicznych poznamy 5 grudnia 2022 r. 

"Ważna postać dla Polskiego Radia"

Łukasz Borowicz jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Bogusława Madeya. W latach 2002–2006 był asystentem Antoniego Wita i Kazimierza Korda, w latach 2007–2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. - Jest on ważną postacią dla Polskiego Radia - podkreślił Adam Rozlach. - Stworzył kilkaset nagrań archiwalnych dotyczących naszej literatury muzycznej, więc na tym polu odgrywa wciąż ogromną rolę i ta nominacja do Nagród Mediów Publicznych o tym mówi - stwierdził.

Uznawany za jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia początku XXI wieku. - Jest niezrównanym promotorem muzyki polskiej, a jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej - ocenił rozmówca Pawła Sztompke. 

źródło: Polskie Radio/Youtube

Dyrygent od lat współpracuje z wybitnym tenorem - Piotrem Beczałą, który został laureatem Nagród Mediów Publicznych w kategorii Muzyka w 2020 roku. - Łukasz Borowicz nagrywa z nim płyty i to jest też uznanie ze strony Piotra Beczały, które wiąże się z tym, że świetnie dyryguje - przyznał Adam Rozlach. - Trzeba również dodać, że Łukasz Borowicz ciągle pracuje nad repertuarem i pracuje z coraz lepszymi orkiestrami, których będzie jeszcze więcej - powiedział.  

>>>Zobacz też: Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI]


Posłuchaj

3:15
Adam Rozlach o nominacji Łukasza Borowicza (Muzyczna Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nagrody Mediów Publicznych 2022 - nominacje

W kategorii Muzyka oprócz Łukasza Borowicza wśród nominowanych znaleźli się: wokalistka Renata Przemyk i kompozytor, aranżer, basista i multiinstrumentalista Marcin Pospieszalski. Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio.

W skład kapituły w kategorii Muzyka weszli: światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek, pianista i kompozytor Krzysztof Herdzin, wokalistka Katarzyna Moś oraz basista i kompozytor Krzysztof Ścierański. 

Nagrody są przyznawane przez trzy instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem - także przez Telewizję Polską, w dziedzinie Obrazu, i Polską Agencję Prasową, w dziedzinie Słowa. Swoją nagrodę nazwaną "Idea" wręczą też rozgłośnie regionalne. Niezależne trzy kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie nominowały w sumie dziewięcioro twórców.

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


W kategorii Słowo szansę na nagrodę mają: poeta, pisarz, autor tekstów piosenek i dziennikarz Ernest Bryll, socjolog i publicysta Andrzej Zybertowicz oraz prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreślił, że te nagrody to wyraz hołdu, jaki media publiczne składają kulturze polskiej.

Z kolei prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz powiedział, że sama nominacja to ogromne wyróżnienie.

W kategorii Obraz nominowani są: aktor i reżyser Andrzej Mastalerz, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator Zdzisław Cozac oraz scenarzystka i reżyser filmów dokumentalnych Maria Dłużewska.

Do nagrody w kategorii Idea prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego, od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK i Teatrem Polskiego Radia; poetę, pieśniarza, kompozytora, legendarnego artystę Piwnicy pod Baranami Leszka Długosza oraz felietonistę, muzyka i wokalistę Felicjana Andrzejczaka. Na te nominacje wpływ miało 17 prezesów rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - mówi szef Polskiego Radia Kraków Mariusz Bartkowicz.

Laureatów poznamy 5 grudnia. Nad nagrodami patronat honorowy objęła Rada Mediów Narodowych.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Adam Rozlach (Program 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 30.11.2022 r. 

Godzina emisji: 14.40

IAR/ans/kor

Polecane