"Nie ma powodu, by rozważać scenariusz braku tych środków w budżecie". Wiceminister finansów o KPO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Środki z KPO to środki inwestycyjne, więc my je faktycznie będziemy wydawać w największym stopniu w następnych latach, nie w roku 2023 - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń.

Wiceminister finansów powiedział o środkach z KPO, że "bardzo by pomogły w utrzymaniu wysokiego poziomu inwestycji publicznych". - Gdyby doliczyć środki na obronność, czyli dodatkowe blisko 40 mld zł - to 4,2% PKB, więc wydatki na inwestycje publiczne przekroczyłyby 6,2% PKB - stwierdził Artur Soboń.

- Środki z KPO to środki inwestycyjne, więc my je faktycznie wydawać będziemy w największym stopniu w następnych latach, nie w roku 2023 - wyjaśnił wiceminister.

Programy będą realizowane

Ocenił, że jeśli nie będzie środków z KPO, trzeba "zweryfikować plany inwestycyjne". - Na dziś tego nie zakładamy - zastrzegł Soboń. 

- Nie ma wątpliwości, że te programy, które rozpoczęliśmy, będą zrealizowane, natomiast KPO jest częścią planu inwestycyjnego, nie ma żadnego powodu, abyśmy dzisiaj rozważali scenariusze, w których nie będzie tych środków w budżecie - zapewnił wiceminister.

- Nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie, wydatkach na obronność, różnego rodzaju osłonach i wsparciu w kryzysie energetycznym i wysokiej inflacji, wreszcie kontynuacji wydatków prorodzinnych, które wzmacniają kondycję rodzin w trudnym okresie - zapewnił Soboń.

Kondycja koalicji

Gość audycji "Salon polityczny Trójki" był pytany, na jak daleko idące zmiany rząd jest gotów w negocjacjach z UE i czy nie ma ryzyka, że będzie rządem mniejszościowym, jeśli doszłoby do sprzeciwu Solidarnej Polski.

- Nie znam politycznych planów Solidarnej Polski, czy zamierza być poza rządem, mam nadzieję, że nie, bo nasza współpraca przynosi Polsce dobre efekty - ocenił Artur Soboń.


Posłuchaj

13:01
Artur Soboń: nie ma wątpliwości, że te programy, które rozpoczęliśmy będą zrealizowane (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Artur Soboń (minister finansów)
Data emisji: 30.11.2022
Godzina emisji: 08.45

pg/kor

Polecane