"Rosja jest burzycielem bezpieczeństwa, pokoju". Wiceszef MSZ przed szczytem OBWE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Rosja jest dziś burzycielem bezpieczeństwa w Europie, nie można z Rosją dyskutować o tym, jak stworzyć warunki do trwałego pokoju, bo właśnie Rosja naruszyła ten pokój – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Jak powiedział Marcin Przydacz "Polska przewodniczy OBWE i wiele wydarzeń dyplomatycznych dzieje się w Polsce, w Warszawie". – W tygodniu szczyt w Łodzi, zjadą ministrowie spraw zagranicznych wszystkich państw OBWE – zapowiedział dyplomata.

– OBWE działa na zasadzie jednomyślności, konsensusu wszystkich państw, i póki co takiej wspólnej zgody co do wykluczenia niektórych państw z tej organizacji, mówię przede wszystkim o Rosji – zaznaczył gość "Salonu politycznego Trójki".

– Jeśli byłby taki wniosek, myślę, że niestety nie uzyskałby on pełnej zgody wszystkich państw. Nie ma dotychczas takiego precedensu, jeśli chodzi o wykluczanie z OBWE – dodał.

Prorosyjski kierunek w niemieckim myśleniu

Odnosząc się do wypowiedzi niemieckich, że to niedobrze, iż na szczycie OBWE zabraknie Siergieja Ławrowa, Marcin Przydacz ocenił, że "w myśleniu niemieckich elit politycznych, którego uosobieniem byli Gerhard Schroeder i Angela Merkel, był taki prorosyjski kierunek". – On jest cały czas obecny w elitach politycznych i gospodarczych Niemiec – zaznaczył. – Widać, że zmiana w Niemczech nie jest tak daleko idąca, jak byśmy oczekiwali – stwierdził Przydacz.

– Rosja jest dziś burzycielem bezpieczeństwa w Europie, nie można z Rosją dyskutować o tym, jak stworzyć warunki do trwałego pokoju, bo właśnie Rosja naruszyła ten pokój – powiedział wiceszef MSZ.


Posłuchaj

12:19
Marcin Przydacz: nie można z Rosją dyskutować o tym, jak stworzyć warunki do trwałego pokoju, bo właśnie Rosja naruszyła ten pokój (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 29.11.2022 
Godzina emisji: 8.45

pg/gs/kor

Polecane