Kradzież tożsamości i próby wyłudzenia danych. Jak nie dać się cyberatakom?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kradzież tożsamości i próby wyłudzenia danych. Jak nie dać się cyberatakom?
Jak możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Kradzież tożsamości, fałszywe linki i próby wyłudzenia danych – to tylko niektóre z niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni w cyfrowych czasach. Wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze groźniej, bo coraz więcej urządzeń domowych jest podłączonych do internetu. Nowe technologie otwierają przed nami wiele możliwości i udogodnień, ale powodują też zupełnie nowe, nieznane wcześniej zagrożenia.  

Łupem cyberprzestępców mogą paść dane, które przechowujemy na naszych urządzeniach, łącznie ze smartfonami. Tylko w 2019 roku doszło do ponad 105 milionów ataków hakerskich na urządzenia elektroniczne. W kwestii bezpieczeństwa wiele zależy jednak od samego użytkownika. Poza wyborem marki kupowanego sprzętu należy zatroszczyć się także o mocne hasło. Odpowiednio dobrane, znacząco utrudni dostęp do danych niepożądanym osobom.

 Kiedyś sporo mówiło się tym, że hasła do naszych kont internetowych powinniśmy zmieniać regularnie. Teraz ekspert są zgodni: Jeśli mamy dobre, mocne hasło, stworzone zgodnie z zasadami tworzenia bezpiecznych haseł, to trzymamy się go i nie zmienimy tak często. Notoryczne zmiany przyzwyczają nas do tego, że robimy hasła łatwiejsze, by móc szybciej ja zapamiętać. Na przykład zmieniamy w nich tylko jedną cyfrę, a to naprawdę niczemu to nie pomaga – wyjaśniała Zuzanna Polak, kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa NASK.

Bezpieczne hasło to bezpieczne dane

– Dobre hasło jest długie. Ma szesnaście a może nawet dwadzieścia znaków. Budujemy je z trzech lub czterech wybranych ze słownika słów. To nie jest takie trudne. Oczywiście, może mieć też cyfry i znaki specjalne, ale nie to jest najważniejsze. Przede wszystkim powinno być długie i unikalne dla każdego serwisu – dodała ekspert.

– Osobiście stosuję menadżer haseł. To rozwiązanie, które w bezpieczny sposób przechowuje moje hasła. Dzięki temu, że go używam, do każdego serwisu mam inne, bardzo długie unikalne hasło. Warto powiedzieć też o tym, jak to wygala na liczbach. Dziesięcioznakowe hasło, które zawiera wyłącznie cyfry, można złamać od ręki. Jeśli złożone jest z samych liter, złamanie to zajmuje około godziny. Jeśli to litery małe i wielkie, trwa to miesiąc. Jeśli zaś w swoim haśle mamy litery, cyfry, znaki specjalne - to czas ten sięga aż pięciu lat. Natomiast, jeśli zwiększamy liczbę znaków do trzynastu, w obecnych warunkach, przy dostępnej mocy obliczeniowej, hasło jest praktycznie nie do złamania – przytaczał minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Posłuchaj

48:27
Cyberbezpieczeństwo. Jak się zabezpieczyć przed wypływem wrażliwych danych? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Goście: minister Janusz Cieszyński (pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa) oraz Zuzanna Polak (kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa NASK)
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 21.10

gs/zch/kor

Polecane