Sztuka pożerania. Wystawa Kamila Kukli w łódzkiej galerii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka pożerania. Wystawa Kamila Kukli w łódzkiej galerii
Sam artysta przyznaje, że obrazy z tej kolekcji, stworzone w ciągu ostatnich dwóch lat, są zdecydowanie bardziej ponure od jego wcześniejszych dzieł (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

"Vore" – taki tytuł nosi najnowsza wystawa prac Kamila Kukli, której wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek w Łodzi. To wyjątkowo mroczna i posępna ekspozycja jednego z najciekawszych polskich malarzy młodego pokolenia.

33-letni Kamil Kukla specjalizuje się w tworzeniu abstrakcyjnych obrazów i grafik, na których często pojawiają się kształty przypominające części ciała, choć niekoniecznie należące do istot, które można spotkać w realnym świecie. Jego najnowsza wystawa nosi tytuł "Vore", co jest skrótem od łacińskiego słowa vorare i nawiązuje do worarefilii – fantazji seksualnej związanej z pożeraniem lub byciem pożeranym.

Sam artysta przyznaje, że obrazy z tej kolekcji, stworzone w ciągu ostatnich dwóch lat, są zdecydowanie bardziej ponure od jego wcześniejszych dzieł. – Nie był to łatwy czas i te prace to odzwierciedlają, w pewien sposób są odpowiedzią na te niepokoje, których wszyscy doświadczamy – mówił malarz w Trójce.

Rozmówca Katarzyny Cygler stwierdził, że w tworzonej obecnie sztuce stara się w bardziej bezpośredni sposób zwracać do odbiorcy. – Znacznie śmielej sięgam po figuratywność, która wcześniej była w jakiś sposób zakamuflowana czy zakodowana – mówił Kamil Kukla. – Mam takie poczucie, że czas, w którym żyjemy, wymaga większej bezpośredniości języka, jeśli można tak powiedzieć.

Wystawę "Vore" Kamila Kukli będzie można oglądać w Galerii Willa w Łodzi. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 2 grudnia, o godz. 18.


Posłuchaj

5:36
undefined
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: 
Katarzyna Cygler
Gość: 
Kamil Kukla (artysta malarz)
Data emisji: 
28.11.2022
Godzina emisji: 
14.39

kc

 


 

Polecane