Trójka wspomina Jimiego Hendrixa [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka wspomina Jimiego Hendrixa [POSŁUCHAJ]
Jimi Hendrix podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku, rok 1968. Foto: Elliott Landy / Magnum Photos / Forum

Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów. Szokował stylem gry – do stałego repertuaru występów Hendrixa należała gra z gitarą założoną za głową lub gra zębami. Intensywny styl życia oraz niepodtykana unikalność i barwność zapewnił mu status jednej z ikon rock and rolla. Trójka wspomina Jimiego Hendrixa w 80. rocznicę jego urodzin. 

Hendrix urodził się 27 listopada 1942 roku w Seattle. W momencie przyjścia na świat jego ojciec stacjonował w bazie wojskowej w Alabamie. Matka oddała małego Jimiego na wychowanie do znajomych, sama jedynie go odwiedzała od czasu do czasu. Zaznał życia rodzinnego dopiero po zwolnieniu ojca z armii. Jimi już od najmłodszych lat przejawiał zapał do muzyki. Jak wspominał jego ojciec, jako dziecko imitował na miotle grę na gitarze. Zamienił miotłę na prawdziwy instrument w wieku 14 lat.

Pierwsze muzyczne kroki

Jako nastolatek grał w lokalnych zespołach. Wejście w dorosłość Hendrixa nie należało jednak do łatwych. Miał liczne zatargi z prawem, które niemal doprowadziły go do więzienia. W 1961 roku groził mu wyrok nawet 10 lat więzienia. Za radą ojca wstąpił do armii, dzięki czemu dostał jedynie dwa lata w zawieszeniu.

Hendrix odbył służbę wojskową w 101. Dywizji Powietrznodesantowej, stacjonującej w Fort Campbell w stanie Kentucky. Nie zdołał jej ukończyć – został zwolniony przedterminowo z powodu urazu kręgosłupa, którego doznał w trakcie jednego ze skoków spadochronowych.

Po zakończeniu służby postanowił poświęcić się muzyce. Razem z Billym Coxem, kolegą z jednostki, założył zespół King Kasuals. Spędził kilka lat na południu Stanów Zjednoczonych koncertując z wykonawcami muzyki rhytm & blues. W 1964 roku wyjechał do Nowego Jorku, w którym zamierzał zdobyć sławę. Występował z różnymi zespołami i współpracował m.in. z legendarnym Little Richardem i B.B. Kingiem.

>>> Jimi Hendrix – serwis specjalny w 80-lecie urodzin geniusza gitary <<<

London calling

Przełomem dla Jimiego Hendrixa był 1966 rok. Został dostrzeżony w Nowym Jorku przez brytyjskich producentów muzycznych – Chasa Chandlera i Michaela Jeffreya. Przekonali go do wyjazdu do Londynu, w którym kariera muzyczna młodego gitarzysty nabrała rozpędu.

To tam pod koniec 1966 roku Jimi Hendrix wraz z basistą Noelem Reddingiem i perkusistą Mitchem Mitchellem założył zespół The Jimi Hendrix Experience, z którym odniósł swoje największe sukcesy muzyczne.

Jimi Hendrix wywarł w Wielkiej Brytanii ogromne wrażenie, m.in. ze względu na swój niezwykle ekscentryczny styl gry na gitarze. Grał trzymając instrument za głową, tarzał się po podłodze, potrafił nawet zagrać zębami. Zdarzało się, że Hendrix na koniec występu podpalał gitarę.

Posłuchaj

3:31
Trójka wspomina Jimmiego Hendrixa (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Hey Joe"

Już pierwszy singiel zespołu – "Hey Joe", okazał się wielkim hitem. Debiutancki album "Are You Experienced" odniósł sukces na listach przebojów w Wielkiej Brytanii i na świecie. Uznanie w świecie rock and rolla potwierdził 4 czerwca 1967 roku, kiedy na koncercie z udziałem członków zespołu The Beatles zagrał tytułowy utwór z najnowszego albumu czwórki z Liverpoolu – "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band". Jego aranżacja zachwyciła legendy rock and rolla.

W czerwcu 1967 roku The Jimi Hendrix Experience wystąpił po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych na festiwalu w Monterey. Żywiołowy gitarzysta podbił serca amerykańskiej publiczności. Występ, na którego zakończenie podpalił i zdemolował swoją gitarę, przeszedł do historii rocka. Natychmiast po festiwalu wyruszył w wyczerpującą trasę koncertową po Ameryce.

Woodstock i niedokończona płyta 

W 1969 roku Jimi Hendrix wraz z zespołem wystąpił na legendarnym festiwalu Woodstock. To wtedy Hendrix zagrał na gitarze hymn Stanów Zjednoczonych, imitując odgłosy wybuchów i syren. Był to protest muzyka przeciwko wojnie w Wietnamie.

Latem 1970 roku wyruszył w kolejną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Europie.  Hendrix w wolnych chwilach pomiędzy występami przygotowywał swój następny album. Niestety nie zdążył go ukończyć – pracę nad wydawnictwem przerwała jego niespodziewana śmierć. Zmarł 18 września 1970 roku w Londynie. 

The Jimi Hendrix Experience - Voodoo Child (Slight Return) (Live In Maui, 1970) / Jimi Hendrix

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału: Michał Kirmuć (dziennikarz muzyczny Trójki)
Data emisji: 28.11.2022
Godzina emisji: 6.50

PR24 Historia/zch

Polecane