Premiera w Trójce: "Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie" cz. II [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Na "Scenie teatralnej Trójki" premierowo przedstawiliśmy II część autorskiego słuchowiska Tomasza Mana pod tytułem "Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie". Zachęcamy do wysłuchania.

Posłuchaj

54:04
"Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie" cz. II (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Napisanie sztuki opowiadającej historię Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (część Muzeum Narodowego w Poznaniu), zaproponował Tomaszowi Manowi w Roku Romantyzmu Polskiego dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Tekst sztuki powstał w miejscu akcji, której część I toczy się w 1831 roku, część II – prawie 120 lat później, już po II wojnie światowej.

W sierpniu 1831 roku Adam Mickiewicz zatrzymał się w wielkopolskiej rezydencji, należącej do rodziny Gorzeńskich. W słuchowisku poznajemy ten epizod z jego życia, próbę przedostania się przez granicę między zaborami pruskim i rosyjskim, z zamiarem przyłączenia się do powstania listopadowego. I choć poecie nie udało wziąć udziału w upadającym już powstaniu, pobyt w Wielkopolsce zaważył na dalszym jego losie i na jego twórczości. Powróciwszy na emigrację, napisał dwa największe swoje dzieła: "Dziady" cz. III (tzw. drezdeńskie) oraz epopeję "Pan Tadeusz".

Część I słuchowiska została zrealizowana w Teatrze PR, w wieloosobowej obsadzie, z Jędrzejem Hycnarem w roli głównej.

Baszka Marcinik, Tomasz Man oraz Izabela Maria Chełkowska podczas realizacji słuchowiska Baszka Marcinik, Tomasz Man oraz Izabela Maria Chełkowska podczas realizacji słuchowiska / Wojciech Dorosz/PR

Andrzej Brzoska i Paweł Zieja odczas realizacji słuchowiska Andrzej Brzoska i Paweł Zieja odczas realizacji słuchowiska

W 1886 roku owiany legendą Mickiewicza pałac w Śmiełowie ratuje przed przejęciem przez zaborcę Franciszek Chełkowski, wykupując go za cenę wyższą, niż oferowały władze pruskie. To właśnie Franciszek w 1890 roku wysyła swego syna Józefa, późniejszego właściciela pałacu i męża Marii, do Krakowa na pogrzeb Adama Mickiewicza. Wysyła go z wieńcem zrobionym z liści mickiewiczowskiego dębu ze śmiełowskiego parku.


Czytaj także:

Maria Chełkowska dba o to, by pamięć o pobycie w Śmiełowie Mickiewicza nie zaginęła. Podtrzymuje zarazem patriotyczne tradycje rodziny i to ona jest główną bohaterką części drugiej słuchowiska. Patriotyczny gest zakupienia w czasie zaborów rezydencji zostaje po II wojnie niejako powtórzony, gdyż dzięki staraniom Marii Chełkowskiej, powstało w Śmiełowie Muzeum Mickiewicza.

Z inicjatywy Tomasza Mana, Programu III PR oraz przy wsparciu pomysłu ze strony Instytutu Książki część II słuchowiska była realizowana w śmiełowskim pałacu w symbolicznym dniu 11 listopada.

Pałac w Śmiełowie Pałac w Śmiełowie

Przed premierą tej części słuchowiska zapraszamy na tradycyjne spotkanie z autorem i reżyserem, Tomaszem Manem, oraz z wnuczką Marii Chełkowskiej, Izabelą Chełkowską-Wolczyńską, scenografką, projektantką kostiumów i wystaw. Słuchowisko powstało we współpracy z Instytutem Książki, ze środków Ministerstwa Kultury.

Dziękujemy dyrektorowi Instytutu Książki Dariuszowi Jaworskiemu, także, za gościnę w pałacu, dyrektorowi Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomaszowi Łęckiemu i kierownikowi Muzeum Mickiewicza w Śmiełowie Emilianowi Prałatowi.


Zapraszamy: Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.


Tomasz Man – "Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie" cz. II – 27.11.22., godz. 22.05.

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Realizacja nagrań – Paweł Zieja

Muzyka – Marek Otwinowski


Występują

Maria Chełkowska – Maria Pakulnis

Mężczyzna – Andrzej Mastalerz 

Garderobiana – Małgorzata Rożniatowska


Czas trwania – 41’12"

bm/pr/kor/zch

Polecane