Edyta Poźniak laureatką nagrody Złoty BohaterON

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Edyta Poźniak laureatką nagrody Złoty BohaterON
Edyta Poźniak otrzymała Złotego BohaterONa w kategorii DziennikarzFoto: Cezary Piwowarski/ Polskie Radio

Edyta Poźniak otrzymała Złotego BohaterONa w kategorii Dziennikarz. Nagroda ta jest przyznawana przedstawicielom świata mediów poruszających w swojej codziennej pracy tematykę historii Polski XX wieku, przyczyniających się do rzetelnego i wnikliwego przekazywania społeczeństwu informacji o dziejach naszego narodu.

BohaterON 2022 to nagrody noszące imię "Powstańców Warszawskich". Uroczysta gala wręczenia statuetek miała miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Edyta Poźniak została uhonorowana za upowszechnianie wiedzy na temat losów Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polaków na Syberii. W kapitule konkursu zasiada Agnieszka Kamińska, prezes Zarządu Polskiego Radia. Wśród członków są także przedstawiciele polskiego rządu, historycy, kombatanci, przedstawiciele mediów oraz ambasadorowie kampanii. 

Edyta Poźniak to autorka reportaży, audycji dokumentalnych, wystaw i projektów historycznych, a także słuchowisk – m.in. realizowanego przez dziesięć miesięcy w Programie 1 Polskiego Radia cyklu "Alfabet Syberyjski" opisującego 400-letnią historię Polaków na Wschodzie. Reżyserka i scenarzystka serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii". Seria ukazuje losy dzieci od momentu wywózek na Syberię przez ewakuację do Iranu (ówczesnej Persji) po obozy dla uchodźców na wszystkich kontynentach. Cykl został tak zaplanowany i zrealizowany, by odbiorca mógł oglądać odcinki w dowolnej kolejności, jednocześnie nie tracąc poczucia spójności opowieści. Projekt został opracowany z myślą o młodym odbiorcy. "Dzieci Syberii" zawierają wiele unikatowych materiałów, zdjęć i fragmentów kronik archiwalnych do tej pory niepublikowanych w Polsce. Na potrzeby serii pozyskano zdjęcia z prywatnych archiwów Sybiraków ze wszystkich kontynentów, wspomnienia i notatki z osobistych pamiętników i dzienników, fragmenty filmów z Instytutu Sikorskiego w Londynie, czy z zasobów British Pathė. Cykl jest wyjątkową fotografią pokolenia, które doświadczyło wojennej traumy.

Czytaj także:

W 2019 roku z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego została odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim na antenach Polskiego Radia. Jest także laureatką nagrody im. Macieja Płażyńskiego (2016) za cykl publikacji o historii Polonii i o współczesnych problemach Polaków żyjących poza granicami kraju oraz laureatką Grand Prix w konkursie głównym Media Travel (2018), w kategorii audycje radiowe za reportaż "Pamięć".

- Idea nagród wpisuje się także w misję Polskiego Radia, które jest partnerem akcji BohaterON - podkreśliła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Posłuchaj

0:27
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o nagrodzie BohaterON (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Radiowa działalność Edyty Poźniak to synonim profesjonalizmu, wiedzy i warsztatu na najwyższym poziomie. Wszystkie projekty poprzedzają szczegółowe badania historyczne, a ich prezentacja wyróżnia się nowoczesną i atrakcyjną dla słuchaczy formą. Obecnie piastuje stanowisko Kierownika Redakcji Aktualności Programu 1 Polskiego Radia. Jest wydawcą i prezenterem serwisów informacyjnych w PR 1 oraz dyrektorem Polskiego Radia Kierowców - najmłodszej anteny Polskiego Radia.

BohaterON

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu wyróżnienie osób, firm, instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918 – 1989), edukację historyczno – patriotyczną oraz współczesny patriotyzm w okresie od 1 sierpnia 2021roku do 31 lipca 2022. Nagroda została ustanowiona, by pokazać pracę oraz jej wyjątkowe efekty, a także zachęcić innych do promocji pięknej i nierzadko trudnej historii Polski. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: Instytucja, Organizacja non-profit, Firma, Nauczyciel, Osoba publiczna, Dziennikarz oraz Pasjonat.

 

·     Więcej o nagrodzie: na stronie akcji BohaterOn.

Retransmisja z wydarzenia będzie dostęona w Programie 1 Polskiego Radia, 29 listopada, godz. 20.00

Polecane