Wyjątkowe komiksy w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyjątkowe komiksy w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
Komiks "Gwiaździsta Eskadra" zaprezentowany podczas polsko-amerykańskiego pikniku historycznego we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia w 2017 rokuFoto: Aleksander Koźmiński/PAP

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu ma ciekawy sposób na opowiadanie historii – komiksy. Jest już taki poświęcony Bernardowi Drzyzdze – polskiemu Jamesowi Bondowi, a także kolejny, który opisuje, co dla Polski i niepodległości naszego kraju zrobił Amerykanin Merian Cooper. Autorem rysunków jest Juliusz Woźny, rysownik, historyk sztuki oraz rzecznik prasowy ośrodka. O tym, gdzie można oglądać komiksy, opowiedział w tym wydaniu audycji.

Będzie komiks o Edycie Stein

Tworzenie komiksów historycznych zaczęło się już kilkanaście lat temu, obecnie jest ich już sporo. W tej chwili dobiegają końca prace nad kolejnym, poświęconym Edycie Stein. – To wybitna postać XX wieku, znakomita uczona, która zajmowała się teologią, pochodziła z rodziny żydowskiej, potem przyjęła chrzest i została karmelitanką – mówił gość audycji "Zapraszamy na weekend".

Najczęściej czytane

Merian Cooper dotrzymał słowa prapradziada

Komiks jest specyficzną formą. – Komiksy czytałem jako dziecko i moim marzeniem było tworzenie filmów animowanych, ale to mi się nigdy nie udało. Postanowiłem pójść własną drogą i zacząłem rysować komiksy, wszystkie są związane z historią Wrocławia. Proszę sobie wyobrazić Amerykanina Meriana Coopera, który nie ma w sobie ani kropli polskiej krwi, a walczy po naszej stronie w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Jego prapradziad John walczył o wolność Stanów Zjednoczonych ramię w ramię z generałem Pułaskim. Nad jego grobem złożył przysięgę, że odwdzięczy się Polakom w razie walki o niepodległość. Po 140 latach jego potomek dotrzymał danego słowa – opowiadał Juliusz Woźny.


Posłuchaj

6:25
Wyjątkowe komiksy w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi:
 Piotr Firan
Gość: 
Juliusz Woźny (rysownik, historyk sztuki oraz rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu)
Data emisji:
25.11.2022
Godziny emisji:
11.46

mo/kor

Polecane