"W ciągu 1-2 dni możemy otworzyć punkty recepcyjne". Ścigaj o gotowości Polski na ew. kolejną falę uchodźców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Miejsca zbiorowego zakwaterowania są w gestii samorządu i one są cały czas utrzymywane. Nie zniknął też mechanizm finansowania i on jest cały czas taki sam jak był – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Agnieszka Ścigaj, członek Rady Ministrów.

Rosjanie wystrzelili w środę w kierunku Ukrainy kolejnych 70 rakiet. Cele był podobne, jak w przypadku poprzednich zmasowanych ataków  infrastruktura energetyczna. Mimo zestrzelenia ponad 50 rakiet, poważnie uszkodzony został ukraiński system energetyczny. Większość Ukraińców pozbawiona jest prądu. Naprawy trwają. Liczba ofiar środowych rosyjskich ostrzałów Ukrainy wzrosła do 10, rannych zostało ok. 50 osób. W związku z sytuacją na Ukrainie pojawia się pytanie o gotowość Polski na przyjęcie kolejnej fali uchodźców.

Przygotowane mechanizmy

Agnieszka Ścigaj powiedziała w Polskim Radiu, że choć politycy ukraińscy chcieliby, aby migracja odbywała się wewnątrz kraju, to Polska jest w stanie szybko zorganizować pomoc dla osób, które będą chciały wyjechać z Ukrainy.  Jesteśmy w kontakcie z politykami ukraińskimi. Chcą, żeby migracja w związku z walkami odbywała się wewnątrz Ukrainy. My jesteśmy jednak gotowi na przyjęcie kolejnych uchodźców w Polsce  powiedziała.

 Jest zima, wojna jest nieprzewidywalna i ataki się nasilają. Jesteśmy w stanie bardzo szybko otworzyć punkty recepcyjne. To może być 1-2 dni. Pan minister Szefernaker jest w stałym kontakcie z wojewodami  dodał.

Minister zaznaczyła, że przygotowane są mechanizmy m.in. finansowania i w razie potrzeby zostaną one uruchomione.  Miejsca zbiorowego zakwaterowania są w gestii samorządu i one są cały czas utrzymywane. Nie zniknął też mechanizm finansowania i on jest cały czas taki sam jak był. Jest to 70 zł na każdego przyjętego obywatela Ukrainy  powiedziała.

– Mechanizm 40 zł dla osób prywatnych, które przyjmą nowych uchodźców także może zostać uruchomiony ponownie, kiedy zajdzie taka potrzeba  dodała.

Posłuchaj

12:03
Agnieszka Ścigaj o gotowości do przyjęcia uchodźców (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Agnieszka Ścigaj (członek Rady Ministrów)
Data emisji: 24.11.2022
Godzina emisji: 8.45

dz

Polecane