Kino dziecięce – podróż, w której pokonujemy swoje strachy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kino dziecięce – podróż, w której pokonujemy swoje strachy
"Toy Story" to klasyka dziecięcego kinaFoto: PAP / MARKA / Alamy Stock Photo

Buduje relacje, pomaga poznawać świat i radzić sobie z emocjami – o roli kina dziecięcego w życiu najmłodszych opowiadała w Trójce Marta Jodko, współorganizatorka festiwalu Ale Kino!

Tak zwane kino dziecięce jest niemal tak stare, jak kino w ogóle – jego początki sięgają lat 20. XX wieku. Pierwszy polski film z tego gatunku powstał w 1947 roku i nosił tytuł "Za króla Krakusa". Do jego nakręcenia użyto lalek, które przez wiele dekad stanowiły obowiązkowe rekwizyty przy tworzeniu filmów dla najmłodszych widzów.  

Przełom nastąpił w latach 90., gdy pojawiła się animacja komputerowa. Nakręcone tą techniką "Toy Story" dziś zaliczane jest do klasyki kina. – To była duża zmiana. Te filmy zmieniły się zarówno pod względem formy, jak i treści. Pixar zmienił sposób budowania narracji i na przykład pozbył się tego złego bohatera, który zawsze był obecny u Disneya – mówiła w Trójce Marta Jodko, członkini zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Filmów Dziecięcych.

Zdaniem rozmówczyni Karola Gnata taka zmiana wyszła na dobre filmom dla dzieci. – Dla młodszych dzieciaków ten zły bohater zupełnie nie jest potrzebny. (…) One potrzebują czuć się bezpiecznie – stwierdziła Marta Jodko. Dodała, że kilkuletnie dzieci dopiero uczą się, jak radzić sobie ze swoimi emocjami, których kino nie powinno dodatkowo komplikować. – Natomiast im starsze dzieciaki, te filmy oczywiście stają się coraz bardziej skomplikowane, zarówno pod względem fabuły, jak i emocji, o których opowiadają.

Terapeutyczna moc "Toy Story"

Film "Toy Story" przyniósł wpływy sięgające 370 milionów dolarów, co zapewniło mu miejsce w ścisłej czołówce blockbusterów 1995 roku. Choć był nowatorski pod względem technicznym, to jednak jego fabuła w dużym stopniu przyczyniła się do ogromnego sukcesu wszystkich czterech odsłon serii. – To historia, która teoretycznie była dla dzieci, a z każdą kolejną częścią przynosiła coraz więcej lekcji i morałów dla nas, dorosłych – mówił w "Trójce do trzeciej Julian Jeliński.

Krytykowi filmowemu szczególnie spodobało się przesłanie "Toy Story" mówiące o pogodzeniu się z ograniczeniami własnego życia oraz z faktem, "że nie ma nic złego w tym, że w wieku 30-40 lat uświadamiamy sobie, że wszystko, co do tej pory zrobiliśmy, jest do niczego i musimy zacząć od nowa". – Dziecko, oglądając to, pośmieje się i wzruszy, a rodzic obok będzie płakał z całkiem innych powodów – stwierdził rozmówca Katarzyny Cygler.


Posłuchaj

6:01
Julian Jeliński o fenomenie "Toy Story"
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pokonywanie strachów i budowanie relacji

O tym, co aktualnie dzieje się w świecie kina dziecięcego, będzie można przekonać się podczas wirtualnej odsłony tegorocznego festiwalu Ale Kino!, która rozpocznie się 30 listopada. Co nieco o jej kulisach opowiedziała Marta Jodko, będąca selekcjonerką festiwalowego programu. – Zawsze wyszukujemy animacje z całego świata. Staramy się pokazywać różnorodność, ponieważ to nie jest tak, że wszystkie filmy animowane powstają w 3D. W tym roku w Holandii powstał pełnometrażowy film lalkowy, który pokazywaliśmy na Animatorze [Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych, odbywający się w Poznaniu – red.].

Wśród ciekawych pozycji festiwalu Ale Kino! jego współorganizatorka wymieniła belgijsko-francuską produkcję "Yuku i magiczny kwiat". – To jest ciepła opowieść zarówno dla młodszych, jak i starszych. Opowiada o szukaniu siebie, podróży, w której pokonujemy swoje strachy i uczymy się być z innymi ludźmi. Uczymy się też tego, że opowieść to jest coś, co buduje relacje.

Festiwal Ale Kino! odbywa się od 12 lat w Poznaniu, jego organizatorem jest Centrum Sztuki Dziecka. Stacjonarna część tegorocznej edycji miała miejsce w październiku.


Posłuchaj

6:11
Marta Jodko o kinie dla dzieci (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuły audycji: Pora na TrójkęTrójka do trzeciej
Prowadzący: Karol GnatKatarzyna Cygler
Goście: Marta Jodko (członkini zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Filmów Dziecięcych, selekcjonerka programu festiwalu Ale Kino!), Julian Jeliński (krytyk filmowy)
Data emisji: 22.11.2022
Godziny emisji: 7.40, 13.32

kc/kor

Polecane