Księżyc w przyszłości – jak możemy go wykorzystać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Księżyc w przyszłości – jak możemy go wykorzystać?
Duże złoża cennych metali ziem rzadkich odkryto w północnej Szwecji.Foto: Shutterstock/Rasica

Czy Księżyc w przyszłości może być źródłem cennych pierwiastków i minerałów? NASA planuje lądowanie załogowej misji na powierzchni Księżyca na 2025 rok. W ramach misji Artemis III dwoje astronautów pozostanie na orbicie, a dwoje wyląduje i spędzi tam około tygodnia. Jednak od wielu lat trwają prace dotyczące metali i pierwiastków znajdujących się na Srebrnym Globie. 

Baza wypadowa do dalszego badania kosmosu

Jakie może być jego wykorzystanie i co jeszcze Księżyc ma nam do zaoferowania, wyjaśnił Kamil Muzyka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. – Dzięki wykorzystaniu księżycowych surowców będziemy umieli naprawiać stacje kosmiczne i satelity. To może być baza wypadowa do dalszego badania kosmosu, a także pole do badania nowych technologii. Nie używaliśmy jeszcze maszyn przemysłowych na Księżycu, a jedynie eksperymentalnych, nie wiemy, jakie może to sprawić problemy – mówił.

Czytaj też:

Grawitacja mniejsza niż ziemska

Dodał, że do badania Księżyca będą musieli zostać zatrudnieni pracownicy na specjalnych kontraktach. – To będą szczególnie trudne warunki, zwłaszcza na początku, kiedy trzeba będzie się uczyć, jak działają systemy podtrzymywania życia, wytwarzać żywność na miejscu. Z czasem stacje będą budowane na Księżycu, ale maszyny muszą tam inaczej pracować, górnictwo kosmiczne musi wypracować metody inne niż na Ziemi. Grawitacja jest mniejsza niż ziemska, nie mamy tarcia atmosferycznego, trudniejsze jest lądowanie na Księżycu - podkreślił gość Trójki.

Posłuchaj

8:31
Księżyc w przyszłości – jak możemy go wykorzystać? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Kamil Muzyka (Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne)
Data emisji: 21.11.2022
Godzina emisji: 11.48

mo/kor

Polecane