Amerykański sen w 2022. Jaki jest?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Amerykański sen w 2022. Jaki jest?
Nowy Jork po pandemii znów tętni życiem, ale mieszkańcy wyraźnie odczuwają rosnące reny. Pierwszy raz od dziesięcioleci kawałek pizzy jest droższy od biletu do metra (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/photoiva

– American dream wciąż jest w USA i wciąż można go realizować – mówi, opowiadając o dzisiejszej Ameryce Alex Sumlińska, choć oczywiście wiele się zmieniło w ostatnich dekadach. Wydarzeniem, które najsilniej odmieniło amerykańską rzeczywistość, były zamachy z 11 września 2001 roku. Kolejne silne piętno odcisnął także COVID-19. – Nowy Jork w czasie pandemii zmienił się nie do poznania. Z miejsca, które było pełne życia, stał się pusty. Wiele osób opuściło miasto. Ludzie mówili, że Nowy Jork już nigdy nie będzie taki sam, ale metropolia znów pokazała, że to nieprawda. Miasto podniosło się znowu – opowiada Polka, urodzona za oceanem.

"Nowe Stany Ameryki", czyli Trójka zaprasza w niezwykłą podróż. – Zabierzemy Państwa w podróż do Stanów Zjednoczonych, które na pewno każdy zna, kojarzy, czy to filmowo, czy muzycznie, podróżniczo, historycznie czy kulinarnie, ale jakie są one naprawdę? Świat dookoła nas się zmienia, tych płaszczyzn zmian jest czasem aż za dużo, żeby się w tym nie pogubić, zapraszamy na nowy cykl - mówił w pierwszym odcinku Rafał Tomański,  współgospodarz programu.

Najczęściej czytane

Trójkowym przewodnikiem po współczesnym USA jest Alex Sumińska, urodzona i wychowana za oceanem. – Urodziłam się i wychowałam w Nowym Jorku, dorastałam w Brooklynie. Moi rodzice są Polakami i podkreślali, że ja też jestem Polką. Mówili do mnie po polsku, szczególnie jak byłam dzieckiem. Bardzo lubię przygody, lubię odkrywać nowe miejsca, stwierdziłam przed studiami, że bardzo bym chciała tę swoją polskość odkryć, i przyjechałam tutaj – opowiada. Dodając, że Amerykanów często interesuje Europa, którą postrzegają jako coś bardzo eleganckiego. 


Posłuchaj

44:57
Jak zmieniają się USA i Nowy Jork w ostatnich latach? (Nowe Stany Ameryki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Nowe Stany Ameryki
Prowadzą: Alex Sumlińska, Rafał Tomański
Data emisji: 20.11.2022
Godzina emisji: 8.12

gs/kor

Polecane