Intensywny trening. Co zrobić z zakwasami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Intensywny trening. Co zrobić z zakwasami?
Problem zakwasów dotyczy szczególnie tych, którzy niezbyt regularnie decydują się na uprawianie sportuFoto: Shutterstock/Miljan Zivkovic

Bieganie to jedna z najprostszych form aktywności fizycznej, dostępna niemal dla każdego. Co jednak zrobić, gdy po zbyt intensywnym treningu mięśnie dają nam się we znaki?

– Ja po wieloletniej przerwie pobiegłem w Warszawskim Biegu Niepodległości i moje nogi mocno to odczuły – przyznał Krzysztof Łoniewski. Dziennikarz sportowy Trójki udał się więc do specjalisty, by spytać go o to, jak należy postępować z mięśniami, które bolą czasem nawet przez kilka dni po intensywnym wysiłku.

– Radziłbym, aby bardzo spokojnie porozciągać, zmobilizować cały układ ruchu przez odpowiednie rolowanie, głównie kończyn dolnych i tych okolic, które najbardziej nam doskwierają – stwierdził dr Remigiusz Rzepka. Trener odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne piłkarzy reprezentacji Adama Nawałki doradził też udanie się na basen. – W środowisku wodnym poruszamy stawy w odciążeniu. Tego rodzaju bodziec działa regenerująco i pomoże nam przetrwać ten trudny moment – tłumaczył gość audycji "Biegam, bo lubię".

Dr Rzepka dodał, że przy sporadycznym wysiłku najczęściej odmawiają posłuszeństwa najsłabsze ogniwa w organizmie, czasem też odnawiają się stare, niedoleczone kontuzje. Rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego doradził rolowanie obolałych mięśni, po wcześniejszym zanurzeniu ciała w wannie wypełnionej ciepłą wodą. Ma to zminimalizować ból towarzyszący tego typu zabiegom.

Niezależnie od skutków ubocznych, jakie mogą towarzyszyć bieganiu, nie warto z niego rezygnować, bo – jak stwierdził w dalszej części audycji dziennikarz i propagator sportu Igor Błachut – "wyrzut endorfin związany z wysiłkiem fizycznym jest nie do przecenienia".


Posłuchaj

3:46
Na zakwasy po treningu najlepsze rozciąganie i woda (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: 
Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 
17.11.2022
Godzina emisji: 
11.25

kc/kor

Polecane