Thrash metal 60-latka. Okrągłe urodziny Kirka Hammetta z Metalliki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Thrash metal 60-latka. Okrągłe urodziny Kirka Hammetta z Metalliki
Kirk Hammett skończył 60 latFoto: MediaPunch / BACKGRID / Backgrid USA / Forum

Gitarzysta zespołu Metallica Kirk Hammett skończył 60 lat. Czy w tym wieku wypada jeszcze grać thrash metal? – Myślę, że to trochę dziwne, ale z drugiej strony ciągle daje radę – uważa dziennikarz muzyczny Trójki Michał Kirmuć.

Urodzony 18 listopada 1962 roku Kirk Hammett jest pierwszym muzykiem Metalliki, któremu stuknęła sześćdziesiątka. To wciąż prawie o dwie dekady mniej, niż mają chociażby pozostali przy życiu członkowie grupy The Rolling Stones, ale jednak w świecie thrash metalu jest to wiek pozwalający klasyfikować gitarzystę do kategorii "dinozaurów".

– W przypadku muzyków takich zespołów jak The Rolling Stones czy Queen już przyzwyczailiśmy się, że oni są w pewnym wieku, grają taką muzykę, jaką grają, i jest okej. Ale gdy zacząłem myśleć, że ci wszyscy reprezentanci thrash metalu, jak Metallica, Slayer itd., są w wieku, w którym ZUS przestaje ich lubić, to myślę, że to zaczyna być trochę dziwne. Ale z drugiej strony chłopaki cały czas nieźle sobie dają radę – mówił w "Porze na Trójkę" Michał Kirmuć.

Mistrz jednej solówki

Dziennikarz muzyczny, który sam jest muzykiem, podziwia długi staż sceniczny Hammetta. – Bo to trudny zawód. Problemem jest przede wszystkim, żeby z tego żyć. Często zatrzymuje się to w momencie, gdy trzeba zdecydować, że albo jest się artystą, albo ma się na chleb – stwierdził Kirmuć.

Przyznał, że Kirk Hammett to jeden z najbardziej cenionych gitarzystów na światowej scenie ciężkiego grania, "chociaż bardzo specyficzny". – Jeden z moich znajomych muzyków dziwił się, jak on brał te lekcje od Joe Satrianiego, że przez całą karierę gra tę samą solówkę – żartował gość Piotra Łodeja. – Ale to chyba o to chodzi, żeby mieć własny, rozpoznawalny sznyt.


Posłuchaj

3:56
Michał Kirmuć o urodzinach Kirka Hammetta (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Metalowiec, fan komiksów i surfer

Kirk Hammett przyszedł na świat w San Francisco, a wychowywał się w położonym nieopodal miasteczku El Sobrante. Muzyczną karierę rozpoczął jako 16-latek, zakładając wraz z kolegami zespół Exodus. W 1983 roku został członkiem formacji Metallica, z którą gra do dziś. W tym czasie zespół wydał dziesięć albumów studyjnych i stał się legendą światowej muzyki, dzięki której za instrumenty chwytają kolejne pokolenia naśladowców.

W kwietniu tego roku Hammett wydał pierwszy solowy minialbum, zatytułowany "Portals". Fanów zaskoczył klimat zawartej na nim muzyki, ani trochę nieprzypominający dokonań Metalliki. Słychać tam dźwięki takich instrumentów, jak harfa, wiolonczela czy skrzypce, a wszystko to, połączone z gitarowymi popisami głównego bohatera, bardziej przypomina ścieżkę dźwiękową do filmu (Kirk jest fanem horrorów) niż ciężkie, thrashmetalowe riffy.

źródło: YouTube / Kirk Hammett

Z okazji 60. urodzin gitarzysty raczej nie należy się spodziewać dzikiej, rockandrollowej imprezy. Hammett ceni sobie bowiem życie w zaciszu własnego domu, w towarzystwie żony Lani, którą poślubił 24 lata temu. W wolnych chwilach lubi poczytać komiksy lub udać się nad ocean z deską surfingową.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Michał Kirmuć (dziennikarz muzyczny, muzyk)
Data emisji: 18.11.2022
Godzina emisji: 6.52

kc/kor


Polecane