Podróż za jeden uśmiech? Opowieści trampów i turystów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróż za jeden uśmiech? Opowieści trampów i turystów
Samotna podróż dookoła świata Andrzeja Urbanika w 1987 roku zaczęła się niefortunnie… uciekł mu ostatni pociąg z Krakowa do Warszawy, skąd rano miał lecieć samolotemFoto: Shutterstock/Natee Meepian

Czy Andrzej Urbanik to prekursor podróżowania z plecakiem? – Trudno powiedzieć, kto był pierwszy, ale na pewno to były początki, kiedy zaczęliśmy tak podróżować w latach 70. Zaczęła się też tworzyć wtedy w Polsce taka społeczność nazywana "trampingowcy", czyli ci, którzy jeżdżą bez biur podróży i na własny rachunek zwiedzają świat, tak jak chcą – opowiada gość "Zapraszamy na weekend".

Informacje, że ktoś właśnie wrócił z Indii czy Nepalu i mógł pokazać przeźrocza, rozchodziły się błyskawicznie. – To była sensacja – wspomina Andrzej Urbanik. W kolejnych latach formowaniu się społeczności bardzo sprzyjała działalność pisma turystycznego "Światowid". – Stworzyliśmy tam dwie rubryki. Jedna była na informacje praktyczne, druga opisująca wyprawy trampingowe. To się zaczęło nakręcać. Dużo ludzi ten magazyn czytało, stąd mieliśmy rozeznanie, że w Polsce było stu kilkudziesięciu takich podróżników – dodaje. 

Dlaczego warto podróżować samotnie?

Jak podkreśla gość Trójki podróżowanie samotne sprawia, że łatwiej nawiązać relacje ze spotkanymi osobami. – Człowiek, który sam podróżuje, jest bardziej otwarty na ludzi, którzy to czują, i dlatego łatwiej zaoferować mu pomoc czy zaprosić go do domu – ocenia. 

Przeczytaj także:

Jak przyznaje gość Piotra Firana jego "choroba", jak mówi o swojej pasji, rozwinęła się z inspiracji Robinsonem Crusoe. – To była pierwsza przeczytana przeze mnie samodzielnie książka. Wtedy zrozumiałem, że będę podróżował. Jak podróżować w latach 60.? Postanowiłem zostać marynarzem, byłem nawet jednym z laureatów olimpiady nawigacyjnej – wspomina. Te plany jednak pokrzyżowały problemy ze wzrokiem. 

Podróże "za jeden uśmiech" dziś są bardziej dostępne?

Posłuchaj

9:10
Jak zostać globtroterem? Andrzej Urbanik o swojej pasji i wspólnocie ludzi podróżujących bez biur podróży (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jeszcze do niedzieli trwa w Rzeszowie 38. Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów, w którym można w nim uczestniczyć także online. W jego ramach zobaczyć można m.in. 35 prezentacji poświęconych podróżnym. Jednym z prelegentów jest Rafał Król, który skupia się w swoim wystąpieniu na zachowaniu w różnych częściach świata i na ubiorze w podróży. Będzie też spotkanie z Moniką Witkowską. – Niezależnie od jej ekstremalnych wyjazdów, takich jak zdobycie Mount Everestu czy dwukrotnie opłynięcie przylądka Horn, odbyła szereg podróży trampingowych bez pieniędzy i "na wariata" – opowiada globtroter. 

GÓRY TV/Monika Witkowska o swoim wejściu na K2

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi:
 Piotr Firan
Gość: 
Andrzej Urbanik (globtroter)
Data emisji:
18.11.2022
Godziny emisji:
10.22

gs/kor

Polecane