Miejsce, które wypełni kulturalną pustkę. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miejsce, które wypełni kulturalną pustkę. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage
W Toruniu trwa 30. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage.Foto: Tytus Żmijewski/PAP

Ryszard Jaźwiński i jego goście w "Klubie Trójki" przybliżyli ideę i prace nad realizacją Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Centrum, które powstanie w Toruniu, ma uzupełnić lukę kulturalną, jaką jest brak placówki filmowej, w której mogą się odbywać filmowe festiwale, targi czy edukacja w dziedzinie filmów.

 W 1993 roku wiedzieliśmy, że jeśli festiwal będzie rozwijał się tak, jak podczas pierwszej edycji, będzie nam potrzebna nowa infrastruktura. Zaczęliśmy szukać możliwości realizacji tego centrum w latach dziewięćdziesiątych. Własnymi siłami pozyskaliśmy zagranicznego inwestora. Wszystko pewnie dobrze by się powiodło, gdyby nie niedotrzymanie słowa przez władze miasta. Miasto miało do tej inwestycji wnieść grunt. Z tej deklaracji jednak się wycofano. Dla inwestorów było to utratą gwarancji bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia. Z tego powodu festiwal przeniesiono do Łodzi  opowiadał w "Klubie Trójki" Marek Żydowicz, organizator Camerimage – Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. 

Przestrzeń, która sprzyja budowaniu relacji 

– Miejsce, na którym powstanie centrum jest już poza terenem UNESCO. Dzięki temu nie naruszy tkanki miejskiej, z której torunianie są tak dumni. Jest w stanie doskonale ją uzupełnić i zapewnić część rozrywkową. Będą to nie tylko festiwale, ale też inne wydarzenia, odbywające się przez cały rok – zaznaczył podczas rozmowy Roman Tondel, zastępca dyrektor ECF Camerimage.

– Jestem z festiwalem od drugiej edycji. Jego ideą zawsze było to, by wszyscy byli blisko siebie – w odróżnieniu od większości festiwali na świecie, gdzie jest jedno wydarzenie, ale wiele obiektów, pomiędzy którymi się przemieszcza. Sami odczuwaliśmy to między innymi w Łodzi. Chodziło nam o to, by trzymać uczestników jak najbliżej siebie. By interakcja przynosiła efekty. To nie tylko festiwal filmowy. Przyjeżdżają tu mistrzowie, młodzi ludzie, a my pokazujemy także technologie – wyjaśniał w "Klubie Trójki" Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

– Nawet wczoraj, podczas oprowadzania naszych festiwalowych gości po centrum, wielu z nich, wielu wybitnych filmowców, podkreślało, że część sprzętu, część technologii można zobaczyć tylko u nas – dodał Ryszard Kruk, reżyser, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu.

Posłuchaj

45:18
Miejsce, które wypełni kulturalną pustkę. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Camerimage 2022

W Toruniu trwa jubileuszowa, trzydziesta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage. Zaproszenie na wydarzenie po raz kolejny przyjęli najważniejsi twórcy zdjęć filmowych na świecie. Festiwal to nie tylko szansa, by zobaczyć najlepsze filmy tego roku, ale także doskonała okazja, by uczestniczyć w seminariach, warsztatach oraz spotkaniach z wybitnymi filmowcami, którzy opowiadają o swojej pracy. 

Podczas Festiwalu zobaczyć będzie można ponad 200 filmów, twórcy zgłaszali swoje produkcje w dziewięciu kategoriach. Obok konkursu głównego, w którym prezentowane są filmy fabularne, zobaczymy także konkursy: filmów polskich, filmów dokumentalnych i to zarówno krótko, jak i długometrażowych, wideoklipów, pilotów seriali telewizyjnych, debiutów reżyserskich, debiutów operatorskich, a także etiud studenckich szkół filmowych i artystycznych.

EnergaCAMERIMAGE 2022 / Camerimage Festival

W dniach 12-19 listopada Trójka gości na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE, skąd jako patron medialny relacjonuje najważniejsze wydarzenia tej niezwykłej, jednej z najważniejszych na świecie imprezy poświęconej sztuce operatorów filmowych. W antenowych planach Programu 3 znalazły się m.in. bezpośrednie transmisje z Festiwalu oraz ciekawe rozmowy z uczestnikami wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: Ryszard Kruk (reżyser, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu), Kazimierz Suwała (dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage), Roman Tondel (zastępca dyrektor ECF Camerimage), Marek Żydowicz (organizator Camerimage - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych)
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 21.08

mat. pras./zch/kor

Polecane