Internetowe oszustwo bez łamania prawa? Na czym polega scam?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Internetowe oszustwo bez łamania prawa? Na czym polega scam?
– Jeżeli influencer ma społeczność liczoną w milionach, bez wątpienia jest podmiotem bardzo atrakcyjnym biznesowo dla firm, które chcą zareklamować swoje produkty – zaznacza gość TrójkiFoto: Shutterstock/Ground Picture

Scam to określenie internetowej formy oszustwa, która polega na wyłudzaniu danych. Aby uwiarygodnić jego działanie, do promowania często zatrudniani są influencerzy i osoby aktywnie związane z internetem. Na czym polega zjawisko i jak się go wystrzegać?

– Scam może oznaczać zakup produktu, przelanie pieniędzy, wysłanie SMSa w podwyższonej opłacie lub przeważnie danej osobie dóbr niematerialnych – wyjaśniał Marcin Maj z serwisu promującego bezpieczeństwo w sieci. – W takich przypadkach używamy często określamy angielskiego określenia "scam". Pokazuje ono, że coś jest nie tak, ale nie na tyle, by móc zarzucić komuś oszustwo – dodał.

– Jeżeli influencer ma społeczność liczoną w milionach, bez wątpienia jest podmiotem bardzo atrakcyjnym biznesowo dla firm, które chcą zareklamować swoje produkty. To poprzez ich wpływ mogą je sprzedawać   wyjaśnił doktor Mateusz Grzesiak, psycholog, konsultant i wykładowca. – Tego typu działania zazwyczaj mają na celu wywołanie w nas jednego z dwóch uczuć: strachu lub chciwości   dodał Marcin Maj.

Posłuchaj

4:29
Internetowe oszustwo bez łamania prawa. Na czym polega scam? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Eksperci ostrzegają i alarmują: Najlepszą obroną przed takimi oszustwami jest znajomość stosowanych taktyk i zachowanie nieufności. Podkreślają również, że należy zachować ją również w stosunku do wiadomości e-mail, stron oraz postów zamieszczanych na portalach społecznościowych. Nie klikajmy w podejrzane i niepewne odnośniki w wiadomościach, chyba że mamy absolutne zaufanie do ich nadawcy. Nigdy nie podawajmy swoich danych osobowych na niesprawdzonych stronach i portalach, nawet gdy jest to wymagane do otwarcia jakiegoś ciekawego artykułu albo umożliwia wzięcie udziału w konkursie. Nie zamykajmy się na pomoc, ale bądźmy czujni i zanim zdecydujemy się na wsparcie finansowe, upewnijmy się, czy nasze pieniądze na pewną do osób, które faktycznie ich potrzebują. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat 
Autor relacji reporterskiej: Kuba Witkowski
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 7.09

zch

Polecane