Kasia Pietrzko i Maciej Kądziela – Norwid na jazzowo

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Kasia Pietrzko i Maciej Kądziela – Norwid na jazzowo
Andrzej Chyra, Kasia Pietrzko i Maciej Kądziela, Foto: KATARZYNA STAŃCZYK

Poezja Cypriana Kamila Norwida w jazzowej oprawie? Tego karkołomnego zadania podjęli się pianistka Kasia Pietrzko i saksofonista Maciej Kądziela, goście tego wydania "Serdecznych dźwięków".

Wydana 29 września płyta "Norwid" to wyjątkowy zbiór jazzowych kompozycji Kasi Pietrzko i Macieja Kądzieli, na tle których wiersze sławnego poety recytuje Andrzej Chyra. Autorzy albumu bardzo starali się, aby nie była to kolejna sztampowa produkcja oparta na twórczości jednego z klasyków polskiej literatury. – Andrzej Chyra powiedział, że połączenie poezji z muzyką często kojarzy się ze smęceniem. To była jedna z rzeczy, których chcieliśmy przy tworzeniu tej płyty uniknąć – mówił Maciej Kądziela.

Radość i inspiracja

Gość "Serdecznych dźwięków" stwierdził, że celem kompozytorów było stworzenie przyjemnej dla ucha muzyki, bo "jeśli muzyka jest ładna, to ludzie będą jej słuchać". Wbił też przy okazji szpilkę kolegom jazzmanom, którzy mają skłonności do zamykania się we własnym, hermetycznym świecie. – Jazz ma bardzo mocne tendencje, żeby iść w introwertyzm, a wykonujący go artyści nie dbają o to, żeby ta muzyka była dostępna dla słuchacza. Zamykają się w piwnicy, grają bardzo trudne rzeczy, wynikające często z matematycznych wzorów. Moim zdaniem nie jest to nic dobrego, bo muzyka ma cieszyć, ma inspirować. Moją misją jako saksofonisty, kompozytora i artysty jest to, żeby osoba, która przez przypadek przyjdzie na mój koncert i nigdy wcześniej jazzu nie słyszała, wyszła z tego koncertu i poczuła się lepiej.

Goszcząca w studiu Kasia Pietrzko zdradziła, że oboje z Maciejem dbali o to, żeby muzyka na ich płycie ze słowami Norwida "była wartościowa i w jakiś sposób odnosiła się do tych wierszy, była swego rodzaju przedłużeniem, dopełnieniem tego, co zostało powiedziane w danym wierszu".

źródło: YouTube / Katarzyna Pietrzko


W nagraniu krążka "Norwid", oprócz wymienionych wcześniej artystów, wzięli udział także kontrabasista Andrzej Święs i perkusista Piotr Budniak. Album ukazał się nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i zainaugurował nową serię wydawniczą, zatytułowaną "Polish Romantic Jazz". 

Lista utworów:

 1. Kasia Pietrzko Trio, Maciej Kądziela, Andrzej Chyra – "Moja piosenka"
 2. Grzegorz Turnau – "Murarz"
 3. Sanah, Vito Bambino – "Ale jazz!"
 4. Kuba Badach – "Byłaś serca biciem"
 5. Kasia Pietrzko Trio, Maciej Kądziela, Andrzej Chyra – "Wielkość"
 6. Kasia Pietrzko Trio – "For T.S."
 7. ZK Collaboration – "Slow Food"

Posłuchaj

51:37
Kasia Pietrzko i Maciej Kądziela – Norwid na jazzowo (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 16.11.2022
Godzina emisji: 23.08

kc/kor

Polecane