Bezpieczeństwo narodowe i konsekwencje wydarzeń w Przewodowie - eksperci w "Klubie Trójki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bezpieczeństwo narodowe i konsekwencje wydarzeń w Przewodowie - eksperci w "Klubie Trójki"
Służby w Przewodowe. Trwają czynności wyjaśniające po wtorkowej eksplozji.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Nie milkną echa wybuchu w Przewodowie. Służby, eksperci i władze Polski starają się wyjaśnić okoliczności zdarzenia. W "Klubie Trójki" Bartłomiej Graczak i jego goście uporządkowywali napływające z Lubelszczyzny doniesienia. 

Do eksplozji doszło 15 listopada w Przewodowie. W wyniku wybuchu życie straciły dwie osoby. Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski podkreślił na forum Rady Bezpieczeństwa, że polscy obywatele nie zginęliby od uderzenia rakiety w Przewodów, gdyby nie rosyjska inwazja na Ukrainę. Pocisk, który spadł na polskie terytorium, został najprawdopodobniej wystrzelony przez ukraińską obronę powietrzną podczas zmasowanego rosyjskiego ostrzału.

– Wiemy, po gruntownym przebadaniu sytuacji, że spadła rakieta s-300. To rakieta, która nie mogła być wystrzelona z terytorium Rosji czy Białorusi, a jedynie z terytorium Ukrainy. W czasie eksplozji zabiła dwóch obywateli polskich. Kolejne badania pokażą, z jakiego punktu obrony powietrznej rakieta została wystrzelona, co pokazują rejestratory w tych punktach oraz czy eksplodowała resztka paliwa, czy głowica. W zasadzie do badań należy włączyć również stronę ukraińską. To pomoże w gruntownym wyjaśnieniu sytuacji – mówił w Trójce generał Roman Polko, były dowódca jednostki GROM. – Dodam, że to rakieta przestarzała, która może mieć swoje wady. Po minięciu celu w sposób niekontrolowany uderza w miejsca, na które nie została zaprogramowana – powiedział. 

Gośćmi "Klubu Trójki" byli także: profesor Przemysław Żurawski vel Grajewski, przewodniczący rady ds. Bezpieczeństwa i obronności; Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie, oraz Robert Pszczel, dyplomata, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie. 

Posłuchaj

50:45
Bezpieczeństwo narodowe i konsekwencje wydarzeń w Przewodowie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

W środę miało miejsce posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak zaznaczył prezydent Andrzej Duda, było to trzygodzinne, konstruktywne spotkanie. – Była to dyskusja bardzo otwarta, bardzo szczera i bardzo odpowiedzialna  powiedział prezydent. – Wszystkie osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, które uczestniczyły w spotkaniu, zabrały głos i przedstawiły w szczegółach sytuację. Wszyscy uczestnicy, parlamentarzyści, przedstawiciele ugrupowań politycznych także zabrali głos, przedstawili swoje stanowiska, zadali pytania – zaznaczył. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Data emisji: 16.11.2022
Godzina emisji: 21.08

IAR/zch/kor

Polecane