Trójka pod Księżycem. W górę Wisły – między Gdańskiem a Krakowem 

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka pod Księżycem. W górę Wisły – między Gdańskiem a Krakowem 
Festiwal Boska Komedia. Szydłowski: teatr to taki rodzaj działań, który wyrzuca ze strefy komfortuFoto: mat. prasowe

W Gdańsku w ten weekend odbędą się dwie premiery: rap-musicalu "1989" w Gdańskiem Teatrze Szekspirowskim oraz "Placu Bohaterów" w Teatrze Wybrzeże. 

O koprodukcji GTS z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie tym razem rozmawialiśmy z dyrektor gdańskiego teatru Agatą Grendą, która miała szansę obejrzeć w 2016 roku w Nowym Jorku słynnego "Hamiltona". To ten musical zainspirował twórców "1989", którzy rapem i hip-hopem postanowili opowiedzieć naszą najnowszą historię. "1989" jest kolejną po "Alicji w Krainie Snów" próbą dotarcia zarówno do starszych, jak i do młodszych widzów. Spektakl po gdańskiej premierze zostanie pokazany w Krakowie, gdzie narodził się jego pomysł.

1989 - teaser/YouTube Teatr im. Juliusza Słowackiego


W Gdańsku także w weekend (18-19.11.22.) odbędą się XIII Narracje, czyli festiwal odkrywania Gdańska na nowo poprzez artystyczne działania w przestrzeniach miejskich kolejnych dzielnic.

W tym roku artyści "przerobią"… Przeróbkę, czyli dzielnicę położoną między Stogami a ujściem Wisły, nieczęsto odwiedzaną przez turystów, choć to właśnie na Przeróbce znajduje się Westerplatte. Przeróbka jest nade wszystko dzielnicą robotniczą, mającą zaledwie 3000 mieszkańców.

O Festiwalu Narracje opowiedziała Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku (współorganizującego festiwal wraz Gdańską Galerią Miejską) oraz jedna z kuratorek programu, Emilia Orzechowska (drugą jest Bogna Światkowska).


W Krakowie Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa, na konferencji prasowej ujawnił już program XV Festiwalu Boska Komedia. Hasłem tegorocznym jest "Polskie tabu". Festiwal rozpoczyna się 7 grudnia, a my w tym wydaniu próbowaliśmy się do niego przygotować wspólnie z jednym z selekcjonerów programowych: krytykiem, blogerem Tomaszem Domagałą. Nasz gość wszak obserwuje właśnie w Teatrze Nowym w Słupsku III Festiwal Scena Wolności. Zapytaliśmy o przesłanie tego festiwalu, tym bardziej, że otwierał go spektakl przygotowany przez rezydujących w Słupsku artystów z Ukrainy.


Posłuchaj

1:53:48
Trójka pod Księżycem. W górę Wisły – między Gdańskiem a Krakowem  (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 0.06

bm/pr/zch

Polecane