Eksplozje na terytorium Polski. Mamy relację świadka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Eksplozje na terytorium Polski. Mamy relację świadka
AP: Dwa rosyjskie pocisku spadły na terytorium Polski. Mamy relacje świadkaFoto: Google Maps/Jarosław Wolski/Twitter

W miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) doszło do wybuchu, w którym zginęło dwóch obywateli Polski - potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller. Polskie Radio otrzymało relację świadka, który zadzwonił przed godziną 17 do Programu 3 Polskiego Radia i przekazał, że nad miejscowość nadleciały dwie rakiety.

Dwie osoby zginęły we wtorek po południu po tym, jak pocisk uderzył w obszar suszenia zboża w Przewodowie, polskiej wsi niedaleko granicy z Ukrainą. 

Świadek zdarzenia, który zadzwonił przed godziną 17 do Programu 3 Polskiego Radia, przekazał, że nad miejscowość nadleciały dwie rakiety. 

- Przed chwilą, [nad] miejscowość Przewodów w województwie lubelskim, nadleciały dwie rakiety z terytorium Ukrainy. Jedna wybuchła w polu, a druga uderzyła w skup kukurydzy - po sąsiedzku. Mój pracownik, kiedy się to stało, kosił kukurydzę w polu u innego rolnika. Widział również, jak dwie rakiety przeleciały. Jedna uderzyła w skup kukurydzy, a druga spadła na pole - opowiadał słuchacz.

- Jedna osoba nie żyje na miejscu. Był to kierownik skupu. Drugiej osoby poszukujemy. Służby co chwilę przejeżdżają, coś poważnego się tu dzieje - dodał.

- W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili zwołanie spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych - przekazał Piotr Müller.

Dodał, że "wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe, w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej".

"Apeluję, aby do tego czasu na razie nie publikować niepotwierdzonych informacji, my będziemy je komentować i informować o nich po posiedzeniu, które się teraz właśnie odbędzie, po przedstawieniu właściwych informacji przez służby, które o tych wydarzeniach poinformują" - mówił rzecznik rządu.

Po godz. 21.00 Piotr Müller potwierdził, że w powiecie hrubieszowskim doszło do wybuchu, w którym zginęło dwóch obywateli Polski, a służby wyjaśniają sprawę. Poinformował, że podwyższono gotowość jednostek wojskowych w Polsce i innych służb mundurowych. Weryfikowane jest też, czy zachodzą przesłanki do użycia artykułu 4. NATO.

Prezydent zwołał posiedzenie BBN

W związku z wydarzeniem w Przewodowie prezydent Andrzej Duda zwołał na środę na 12.00 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Poinformował o tym na Twitterze Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta.

Pentagon bada sprawę domniemanych rakiet w Polsce 

Informację o rakietach podała też agencja Associated Press, powołując się na wysokiej rangi urzędnika wywiadu USA. 

Pentagon nie może na razie potwierdzić, czy rzeczywiście rosyjskie rakiety spadły na Polskę. Poinformował o tym rzecznik amerykańskiego resortu obrony generał Patrick Ryder.

Posłuchaj

0:13
Pentagon bada sprawę domniemanych rakiet w Polsce (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

KE i NATO na razie milczą, czekają na informacje polskiego rządu

Komisja Europejska i NATO milczą i nie komentują żadnych doniesień z Polski, czekają na ocenę sytuacji rządu w Warszawie. Amerykańska agencja prasowa Associated Press poinformowała, że na terytorium Polski spadły dziś dwie rosyjskie rakiety. Według agencji dwóch obywateli Polski zginęło. Rosja przeprowadziła dziś zmasowany rakietowy atak na Ukrainę z użyciem około 100 pocisków.

OGLĄDAJ także. [ANALIZA] Wojciech Cegielski (Polskie Radio / Podcast Świat)

PAP/IAR/AP/Polskieradio24.pl/mn

Polecane