Zamek w Roztoce – perła Dolnego Śląska ze złotem w tle

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Roztoce – perła Dolnego Śląska ze złotem w tle
Zamek w RoztoceFoto: Albin Marciniak/East News

Już w XIX wieku nadawano tam pierwsze "audycje radiowe", a Niemcy ukryli tam ponoć wiele ton złota – zamek w Roztoce to jedna z zyskujących coraz większą popularność atrakcji turystycznych Dolnego Śląska.

Leżąca w powiecie świdnickim niewielka wieś Roztoka jest siedzibą jednego z najbardziej malowniczych zespołów pałacowych Dolnego Śląska. Obiekt, którego korzenie sięgają XV wieku, jest jednym z nielicznych zamków, które przez niemal całą swoją historię były własnością jednej rodziny – w tym przypadku Hochbergów, zawiadujących obiektem aż do II wojny światowej.

Pałac w kształcie zbliżonym do obecnego powstał w 1720 roku. Dodatkowe elementy neorenesansowe pojawiły się podczas remontu przeprowadzonego pod koniec XIX wieku. Rozbudowy dokonał hrabia Hans Henryk IV, który był bardzo ciekawą postacią. – Słynął z wielkiej miłości do muzyki, ale nie zależało mu na nazwisku, gdyż swoje opery wystawiał pod pseudonimem – opowiadał w Trójce Marek Gaworski, znawca polskich zamków i pałaców.

Hochbergowie byli bardzo bogaci i słynęli z zamiłowania do kolekcjonowania sztuki, zabytkowej broni i numizmatów. Szczególną troską otaczali rodzinne pamiątki, których wiele było eksponowanych w Roztoce.

Zamkowe radio i złoto nazistów

Z pałacem wiążą się ciekawe anegdoty. Jedna z nich mówi o tym, że podczas wizyty cesarzy Niemiec i Austrii jeszcze w XIX wieku przeprowadzono pierwszą transmisję "radiową". – Rozwiązano to bardzo sprytnie. Połączono się telefonicznie z Operą Berlińską i, jak wspominały ówczesne gazety, w Roztoce całkiem wyraźnie słychać było chór, orkiestrę i solistów – mówił Marek Gaworski.

W ostatnich latach pojawiły się także pogłoski o tym, że w czasach III Rzeszy w Roztoce ukryto 28 ton złota, którego do dziś nie odnaleziono. To jeden z powodów, dla których warto odwiedzić zamek, który – po wielu latach – odzyskuje świetność dzięki nowemu właścicielowi, Fundacji Zamek Roztoka – Ocalić Od Zapomnienia.


Posłuchaj

3:50
Zamek w Roztoce – perła Dolnego Śląska ze złotem w tle (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 9.39

kc/kor


Polecane